Projekty: 3,2,1… Odwaga! Spotkanie autorskie online z Barbarą Gawryluk

środa, 25 listopada 2020
Projekty: 3,2,1… Odwaga! Spotkanie autorskie online z Barbarą Gawryluk

24 listopada 2020 r. młodzi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle mieli okazję spotkać się online z Barbarą Gawryluk – dziennikarką radiową, tłumaczką z języka szwedzkiego, autorką książek dla dzieci i młodzieży.

Pisarka zaznaczyła, że większość jej książek to prawdziwe historie. Nie powstały w jej wyobraźni, ale wydarzyły się naprawdę. Wynika to z tego, że jako dziennikarka często słyszy o różnych interesujących wydarzeniach, ciekawią ją szczegóły tych sytuacji i ich zakończenie. W ten sposób powstają jej opowieści dla dzieci, zawsze wyrastają one z przeprowadzonych przez autorkę spotkań z bohaterami jej książek.

Hasłem spotkania była odwaga, dlatego też autorka przygotowała książki, które odpowiadają temu tematowi. Doskonale w to hasło wpisuje się seria Pies na medal - o psach wykonujących różne zawody i pomagających ludziom. Wśród nich są m.in.: Luna. Pies terapeuta, Rolek. Pies przewodnik, Czart. Pies lawinowy, Limba. Pies pasterski, Morus. Pies ratownik wodny.

Pisarka opowiedziała również o nieco starszej książce – Dżok legenda o psiej wierności, opowiadającej o ogromnym przywiązaniu psa do swojego właściciela. Zdarzenie to miało miejsce w Krakowie przed 30 laty, a Dżok doczekał się własnego pomnika w pobliżu Wawelu jako symbol psiej wierności. Pisze też o dzieciach. Jej książka Mali bohaterowie, nagrodzona Międzynarodową Nagrodą organizacji EENA 112 Award, opowiada o dzieciach, które uratowały komuś życie, dzięki temu, że znały numery ratunkowe i wykazały się odwagą.

Odpowiadając na pytania uczestników spotkania, autorka pokazała książki, które przetłumaczyła z j. szwedzkiego, m.in. serię Biuro detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka, wyliczyła, że napisała: ok. 40 książek oraz określiła w jakiej kolejności czytać serię o sympatycznym psie – Kaktusie. Na zakończenie spotkania pisarka pokazała książkę Tutu. Opowieść o śwince która marzyła o rajskiej wyspie. Jest to historia małej, nietypowej świnki, która chciała zamieszkać na wyspie świnek, a w spełnieniu marzeń pomogli jej przyjaciele i odwaga. Jak zaznaczyła autorka, aby spełnić swoje marzenia trzeba wykazać się odwagą. Uczestnicy otrzymali zadanie domowe – odnalezienie na mapie wyspy świnek, która istnieje naprawdę.

Spotkanie 3,2,1… Odwaga! odbyło się w ramach ramach projektu Do CZYTANIA! Gotowi! Start!

Spotkanie dostępne: www.facebook.com/BibliotekaJaslo

Zachęcamy do obejrzenia!

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle "FAMILIARIS".

Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.