Facebook
A A A

Akcje: Animowane Jasło

czwartek, 05 listopada 2015

5 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się pierwsza oficjalna odsłona filmu animowanego JASŁO W KORONIE zrealizowanego przez młodych mieszkańców miasta z Zespołu Szkół Miejskich nr 3, Zespołu Szkół Miejskich nr 4, Gimnazjum nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 4., którzy wzięli udział w warsztatach filmu animowanego zorganizowanych przez jasielską Bibliotekę 28 września – 2 października br.

W roku obchodów jubileuszu 650-lecia nadania miastu praw miejskich, młodzi adepci sztuki filmowej przenieśli nas do w głąb czasów minionych po to, by pokazać jak rosło Jasło. W niespotykany sposób wprowadzili w symbolikę ciekawych historii i losów postaci  związanych z naszym miastem oraz stworzyli działo unikatowe, jak komentuje prowadząca warsztaty Aniela Lubieniecka.

Rezultatem ich pracy jest film o Jaśle widzianym oczami młodych mieszkańców. Do obejrzenia na stronie www.mbp.jaslo.pl, dla każdego, tak dorosłego jak i dziecka, jaślanina znającego losy swojej małej ojczyzny czy kogoś, kto chciałby poznać miasto i jego historie 
w nietuzinkowej odsłonie.

Projekcji filmu towarzyszyła refleksja historyka, kustosza Muzeum Regionalnego w Jaśle Mariusza Świątka, który odniósł się do obrazów miasta przedstawionych przez dzieci i młodzież, przybliżając jego wybrane dzieje. W projekcji wzięła udział Bożena Molska-Olbrot z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jasła, twórcy oraz ich opiekunowie.

Animacja powstała podczas warsztatów JaSIELSKI spacerownik w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego pod opieką artystyczną Anieli Lubienieckiej, reżyserki, scenarzystki i animatorki, wrocławskiego dyrektora Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

To już trzeci film w dorobku młodych mieszkańców miasta odwiedzających MBP, będący wspaniałą rysunkową podróżą i okazją do rozwijania swoich pasji na płaszczyźnie animacji.

Zachęcamy do obejrzenia!