Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Bezpieczni Internauci w Bibliotece

piątek, 05 - środa, 10 lutego 2016
Akcje: Bezpieczni Internauci w Bibliotece

Co to takiego Internet? W jaki sposób są przesyłane wiadomości online? Czym jest certyfikat bezpieczeństwa i na czym polega polityka prywatności? I w końcu – jak korzystać z Internetu aby był przyjazny i bezpieczny? Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy Dnia Bezpiecznego Internetu – „Lepszy Internet zależy od Ciebie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w dniach 5-10 luty br.

Dorośli wzięli udział w zajęciach „Bezpieczny Internet z humorem” podczas których dowiedzieli się jak ustawiać silne hasło, na co uważać robiąc zakupy online, które programy są ważne dla sprawnego działania komputera. W poznawaniu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu uczestnikom pomogły sympatyczne  owieczki z edukacyjnych kreskówek Owce w Sieci. To były przydatne zajęcia – powiedziała pani Maria. Teraz już wiem jak sprawdzić czy połączenie jest bezpieczne, co to jest polityka prywatności i na co uważać
w Internecie.

Młodzież, w ramach warsztatów „„WWW - Web We Want”” poznała możliwości jakie oferuje im Internet w edukacji, kontaktach z rówieśnikami czy rozrywce, spróbowała również określić swój wpływ na to, co znajduje się w Sieci i na innych Internautów. Uczestnicy dowiedzieli się z jakich legalnych, otwartych zasobów online mogą korzystać, poznali sposoby na radzenie sobie z cybeprzemocą i przygotowali własne kampanie promujące hasło  „Lepszy Internet zależy od Ciebie” Każdy Internauta powinien zadać sobie pytanie „A Ty – jak wpływasz na Sieć?” – powiedział jeden z uczestników.

Najmłodsi, podczas zajęć „Owce w Sieci czyli jak być bezpiecznym Internautą” w Filii nr 1 dowiedzieli się m.in.: na co uważać umieszczając w Sieci zdjęcia i nagrania i jak uniknąć nadmiernego korzystania z Internetu. Mali uczestnicy spotkania „Zuźka i Tunio poznają Internet” w Filii nr 2 oraz „Eko-aplikacje” w Filii nr 3 odkrywali możliwości Internetu
i zasady bezpiecznego surfowania wykorzystując tablety i edukacyjne aplikacje – m.in.: Live Green, Anatomy 4D, Polska Inspiruje.

Natomiast dzieci z Klubu Sieciaka, wzięły udział w zajęciach „Jak działa Internet?” dzięki, którym dowiedziały się w jaki sposób przesyła się dane online, co to jest adres strony internetowej i co nam mówi oraz jak wyrazić swój nastrój w Internecie.

 Super zajęcia, takie mogłyby być częściej w bibliotece – powiedziała Ola. Narysowałem emotikon z uśmiechem, a to znaczy, że mam dobry nastrój i zajęcia o Internecie podobały mi się – dodał Michał.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.