Akcje: Bierzemy udział w akcji Żonkile

wtorek, 19 - poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Akcje: Bierzemy udział w akcji Żonkile

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle bierze udział w akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniającej wybuch 19 kwietnia 1943 roku powstania w getcie warszawskim. Motywem przewodnim dziesiątej jubileuszowej edycji jest miłość i jej różne oblicza w czasie Zagłady. Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, powiedział: "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".

19 kwietnia każdy kto odwiedzi naszą Bibliotekę otrzyma papierowy żonkil – symbol pamięci o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie.

25 kwietnia o godz. 17:00 w ramach akcji Żonkile zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Przybyłowiczem, liderem Forum Dialogu, którego misją jest odbudowywanie i tworzenie nowych więzi pomiędzy współczesną Polską a społecznością żydowską na świecie. Od wielu lat interesuje się historią Żydów, a w szczególności losami Żydów Biecza. Jest autorem książek „Żydzi Biecza” i „Cmentarz żydowski w Bieczu”.

Nasza Biblioteka przeprowadzi także poświęcone tematowi powstania lekcje biblioteczne dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzieży licealnej.