Akcje: Czytanie – bardzo ważna rzecz! – Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Filii nr 3

czwartek, 03 października 2024
Akcje: Czytanie – bardzo ważna rzecz! – Ogólnopolski Dzień  Głośnego Czytania w Filii nr 3

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień  Głośnego Czytania – jest to wydarzenie w kalendarzu świąt nietypowych, które jest zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Celem tego święta jest przekonanie wszystkich, że czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, ale również  zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie wyobraźni, wzbogacanie słownictwa i dostarczanie rozrywki oraz przeróżnych emocji.

Filia nr 3 gościła z  tej okazji dzieci z Przedszkola nr 9 w Jaśle – Pszczółki i Biedronki.

Podczas naszego spotkania rozmawialiśmy na temat zalet czytania książek. Dzieci wysłuchały  głośnego czytania książki Emmy Perry „Nie lubię książek: koniec kropka” – bohaterką  jest uparta Michalina, która nie lubi książek, ale do czasu… W takim dniu nie może zabraknąć prezentacji nowości wydawniczych dla najmłodszych, dostępnych w naszej bibliotece. Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały ciekawą pracę plastyczną, związaną z czytaniem książek.

Natomiast na pierwszych zajęciach z cyklu „Czytam, Tworzę, Pytam” gościliśmy dwie wyjątkowe harcerki: druhnę przewodniczkę Małgorzatę i jej córkę zuchenkę Helenę z Hufca Jasło.

Spotkanie rozpoczęliśmy krótką informacją o Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania i czytaniem książeczki Doroty Gellner „Czekoladki dla sąsiadki”.

Podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się, co oznaczają emblematy na mundurze, jak wyglądają  znaczki zucha. Nauczyliśmy się  nawet szyfrować imiona. Nie zabrakło zuchowych zabaw i pląsów. Mieliśmy okazję uczestniczyć w zuchowej zbiórce i zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują każdego zucha.

Na zakończenie spotkania druhna Małgorzata rozdała dzieciom kolorowanki „Znaczki zucha”. Pożegnaliśmy się iskierką przyjaźni.

Bardzo dziękujemy druhnie Małgorzacie i zuchence Helenie za przyjęcie zaproszenia na spotkanie, za zaangażowanie i przekazanie wiedzy na temat harcerstwa i stworzenie miłej atmosfery podczas spotkania.

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.