Facebook
A A A

Akcje: Czytanie – mądra rzecz!

środa, 04 czerwca 2014

Ci, którzy czytają, wiedzę zdobywają i mądrymi się stają! Taka myśl towarzyszyła małym i dużym, słuchającym dzieciom i głośno czytającym dorosłym podczas imprezy „Czytanie – mądra rzecz!” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. O sympatycznych perypetiach Bodzia z „innowacyjnym” rowerem w wykonaniu dziadka Leona przeczytali najmłodszym: Grzegorz Kasdepke – autor popularnych książek dla dzieci, gość specjalny wydarzenia, Burmistrz Miasta Jasła Andrzej Czernecki, Krzysztof Brągiel, kierownik działu marketingu PGNiG S.A. Karpacki Oddział Handlowy w Tarnowie, Bogumiła Kraus nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle i Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Do świata Kuby i Buby, Detektywa Pozytywki czy Kacpra z popularnej „Kacperiady” przeniósł dzieci  Grzegorz Kasdepke, autor książek o słynnej gromadce znanych i lubianych bohaterów. Najmłodsi dowiedzieli się skąd wzięły się sympatyczne postaci w opowiadaniach autora, dlaczego powstały romanse dla przedszkolaków i  wreszcie, co łączy autora z tytułowym Kacprem z serii opowiadań dla łobuzów i nie tylko.

Nie obyło się bez pytań jak powstają śmieszne opowiadania, skąd inspiracje do pisania i którą ze swoich książek autor lubi najbardziej. Dzieci przekonały się także, że czytanie i wiedzy zdobywanie to droga do realizacji marzeń. Skandując i pokazując słowa wyliczanki przez moment stały się dobrym kucharzem, słynnym piłkarzem, zdolną baletnicą, utalentowaną malarką i wesołą kwiaciarką…

Imprezę zakończył miły akcent obdarowania najmłodszych książkami zakupionymi dzięki hojności sponsora PGNIG S.A. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2 i 4 w Jaśle, Szkoły Podstawowej w Jareniówce oraz Szkoły Podstawowej w Warzycach.

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie DKK WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie. 

Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i Portal Nowiny24.pl, ITV Południe, oraz portale: MiastoJaslo.pl, TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, TwojeJaslo.pl.