Akcje: Czytanie – to jest to! XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 1

poniedziałek, 01 - piątek, 05 czerwca 2015
Akcje: Czytanie – to jest to!  XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Filii nr 1

Jak nazywał się kotek Tralalińskiego? Co niósł Grześ przez wieś? Kto leciał w aeroplanie? Co odkrywamy dzięki czytaniu? Za nami XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Radosne świętowanie czytania dzieciom rozpoczęliśmy 1 czerwca od spotkania „Czytam, więc jestem”, podczas którego dzieci wysłuchały głośnego czytania w wykonaniu dyrektora Zespołu Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle – Iwony Kmiecik oraz nauczycielek – Jolanty Roś i Bożeny Pec. Przedszkolaki wysłuchały wierszy J. Tuwima  m.in.: „Lokomotywa”, „Dyzio Marzyciel”, „Zosia Samosia”  i „Idzie Grześ” . Podczas konkursu dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat ulubionych wierszy. Dużo radości przyniosła wspólna zabawa z wykorzystaniem akustycznych rurek bum – bum.

W Tygodniu Czytania Dzieciom do Filii nr 1 zawitali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle – aspirant  Iwona Hajduk i starszy aspirant Wiesław Sitnik. W ramach wyjątkowego spotkania „Służby mundurowe w akcji…czytania dzieciom!” policjanci głośno najmłodszym ich ulubione wiersze J. Tuwima – „Okulary” oraz „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”. Wspólnie z małymi czytelnikami wyrecytowali również utwory „Rzepka” i „Bambo”.

Spotkanie było także okazją do zdobycia wiedzy z zakresu bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas zbliżających się wakacji. Policjanci przypomnieli najmłodszym zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nad wodą. Dużą frajdę sprawiło przedszkolakom oglądanie policyjnego radiowozu, zakładanie czapek policyjnych oraz  włączanie sygnałów świetlnych. Chyba zostanę policjantem – powiedział przedszkolak Wiktor na zakończenie  zajęć.

Święto czytania zakończyliśmy wędrówką w przyszłość! 5 czerwca, podczas zajęć „Książka w przyszłości”, dzieci próbowały wymyśleć i oddać za pomocą różnych technik plastycznych formę książki za 100 czy 200 lat. Nie zabrakło zabaw na zewnątrz biblioteki i  głośnego czytania  wierszy polskich autorów przez Kasię – wolontariuszkę.

Partnerami w tegorocznej edycji XIV OTCD są: Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Piekarnia JW Jan Wątroba Barbara Wątroba, PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o., Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.