Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Feeria barw i historii w Parku Miejskim

piątek, 19 maja 2017
Akcje: Feeria barw i historii w Parku Miejskim

19 maja br. w Parku Miejskim w Jaśle w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprosiła najmłodszych jaślan do wspólnej zabawy z kolorem, niekończącymi się opowieściami i dobrym humorem.

Razem z Jolantą Richter-Magnuszewską – ilustratorką książek dla dzieci, przedszkolaki z PM nr 1, 2, 3 i 10 w Jaśle udały się w niesamowitą podróż pełną barw i literackich niespodzianek. Najmłodsi wysłuchali głośnego czytania o Dobrym psie – sympatycznym bohaterze książki R. Witka. Dzieci puściły wodze fantazji i wyruszyły na wspólne poszukiwania bajkowych postaci, które ponoć czasem opuszczają bibliotekę aby udać się na przechadzkę do zielonego zakątka miasta. Zwieńczeniem poszukiwań było wspólne malowanie na olbrzymim płótnie baśniowej krainy zieleni do której zawitały literackie postaci: smoki, krasnale, złote rybki, kwiatowe wróżki oraz wielu innych nietuzinkowych bohaterów.

W samo południe uczniowie SP nr 1 i 2 w Jaśle wzięli udział w spektaklu opowieści, które snuły się w parku przy akompaniamencie lutni arabskiej, a popołudniową porą zawitały także do biblioteki. Grupa artystów żywego słowa Opowieści z Walizki zaprosiła dzieci do wysłuchania historii „O dwóch narzeczonych”, co sprawiło, że najmłodsi stali się uczestnikami niesamowitych zaślubin Sary, poznając kulturę żydowską, język, tańce i obyczaje.

Po południu przy dźwiękach cytry, dzieci wraz z rodzicami w MBP w Jaśle wysłuchali tradycyjnej baśni bułgarskiej „O chłopcu, który chciał wszystko wiedzieć” i udał się w podróż za bocianami. Najmłodszych urzekło żywe słowo inspirowane kulturą ludową, emocje towarzyszące historii oraz wspólne, integracyjne tańce skupione wokół tematu ptaków, którym nie było końca. Rodzice zaś przekonali się, że baśnie są doskonałą okazją do wspólnych rozmów m.in. tych o dorastaniu i wybieraniu własnej ścieżki życiowej.