Facebook
A A A

Akcje: Ferie dobrze zaprogramowane w MBP w Jaśle

wtorek, 26 lutego 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle po raz kolejny zorganizowała akcję Ferie dobrze zaprogramowane, przeznaczoną tym razem dla dzieci w wieku 6-10 lat. Zajęcia Rany, rety, roboty! i Rany, rety, tablety! miały zaznajomić najmłodszych miłośników nowych technologii z nowinkami z cyfrowego świata i zachęcić do korzystania z ciekawych aplikacji.

Dzieci uczestniczące w warsztatach Rany, rety, roboty! dowiedziały się, że roboty to nie tylko skomplikowane maszyny, powstające w wyspecjalizowanych ośrodkach naukowych czy firmach, ale też proste zabawki, które mogą samodzielnie zbudować  i zaprogramować, posługując się instrukcją i zestawem odpowiednich klocków lego. Poznały odpowiedzi na wiele zadanych pytań m.in. ile klocków potrzeba do zbudowania prostego robota i jak długo trwa budowa. Obejrzały film o najnowocześniejszych modelach robotów wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu i nauki. Używając prostej aplikacji nauczyły się programować niewielkie robociki, poruszające się na kółkach, a na koniec zawarły znajomość z kotem-robotem.

Podczas spotkań Rany, rety, tablety! młodzi fani Internetu poznali aplikację Quiver fashion, dzięki  której zostali projektantami mody. Przygotowali własne propozycje stylizacji na wydrukowanych wzorach i za pomocą tabletu wczytali je do programu. Mogli zaobserwować swoja modelkę w 3D, zobaczyć jak porusza się po wybiegu i zrobić jej zdjęcie, a zaprojektowane przez nich stroje zostały zapisane w programie.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. W czterech spotkaniach wzięło udział 45 dzieci.