Akcje: „Książki pozwalają nam zwolnić!” – Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

wtorek, 02 kwietnia 2019

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej zorganizowała spotkania promujące literaturę dziecięcą, w których wzięło udział ponad sto dzieci wraz z opiekunami.

Święto książki dla najmłodszych obchodzimy od 1967 roku w dniu 2 kwietnia czyli w dzień urodzin Hansa Christiana Andresena – słynnego duńskiego bajkopisarza. Co roku inny kraj jest gospodarzem święta. W tym roku jest to Litwa, dlatego  autorem plakatu i listu do dzieci z całego świata jest ilustrator i pisarz z Litwy, Kęstutis Kasparavičius.

W zajęciach w jasielskiej bibliotece uczestniczyły przedszkolaki z  Niepublicznego Żłobka i Przedszkola Językowo-Artystycznego "Chatka Puchatka". Uczestnicy spotkań poznali treść listu i dowiedzieli się, że „książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas, (…) abyśmy usiedli choć na chwilę.” Przedszkolaki mogły przekonać się, jak działają książki, poznając różne rodzaje książek-zabawek i bawiąc się nimi.

W świętowaniu dnia książki wzięli udział także  Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wysłuchali  litewskiej baśni Ślub syreny, odnaleźli analogie z polskimi baśniami o syreniej i bałtyckiej tematyce, a potem stworzyli zakładki z syrenim ogonem i „bursztynami”.

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci to okazja do złożenia życzeń naszym czytelnikom, cytując autora listu: „życzymy Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!”