Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Mały ekolog - segregacja śmieci

wtorek, 18 - środa, 26 października 2016
Akcje: Mały ekolog - segregacja śmieci

Gdzie wyrzucać śmieci? Co to jest recykling? W jaki sposób dzieci mogą chronić środowisko naturalne i pomóc Ziemi? Z tymi trudnymi problemami zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 18–26 października 2016 r.                                                                                                                  

Celem spotkań było poznanie sposobów sortowania  odpadów wytwarzanych przez ludzi, kształtowanie świadomości ekologicznej i uwrażliwienie dzieci na konieczność dbania o Ziemię - naszą matkę.                                                                       

W czasie zajęć przedszkolaki znalazły wiele wskazówek, w  jaki sposób dbać o naturalne środowisko, by móc pić czystą wodę i żeby Ziemia nie utonęła w śmieciach. Wysłuchały bajki Igora Buszkowskiego „O zanieczyszczonym strumieniu” i wzięły udział w zabawach promujących ekologię. Za pomocą wędek odławiały śmieci, aby oczyścić strumień i uratować ryby i rośliny. Zadanie dzieciom się bardzo spodobało. Czy możemy jeszcze raz sprzątać strumień? - zapytał Bartek. Wyłowione śmieci maluchy wrzucały do odpowiednich worków.

Zajęcia Mały ekolog  uczyły jak segregować śmieci oraz w jaki sposób ponownie je wykorzystać. Dzieci dowiedziały się, że zabawki i upominki można tworzyć z materiałów, które mogą nam wydawać się śmieciami. Trzeba tylko uruchomić swoją wyobraźnię, zastanowić się, co możemy pozbierać i wykorzystać w celach artystycznych. W ten sposób będziemy sprzątać środowisko, dobrze się bawić i tworzyć upominki, eko-zabawki. Zrobię sobie taką w domu - powiedziała Julka.                             

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.