Akcje: Moc inspiracji! Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 3

piątek, 13 maja 2016
Akcje: Moc inspiracji! Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 3

Czy książki obrazkowe można czytać? Co to jest Kamishibai? Jak świętować Dzień Niezapominajki? Z jakimi pułapkami językowymi można zmierzyć się w języku polskim?

Na te i inne pytania odpowiedzieli uczestnicy spotkań w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka inspiruje”, zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Jasielską edycję Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy przyrodniczym akcentem: grupa Tygrysków  z Przedszkola nr 9 w Jaśle razem z seniorkami z Klubu Niezapominajki, działającym przy Zarządzie Osiedla „Mickiewicza” Jasło - świętowała Dzień Niezapominajki. Na spotkaniu dzieci poznały legendę o niezapominajce, zmierzyły się z „kwiecistymi zagadkami”, stworzyły niezapominajkowe obrazy oraz  zasadziły roślinki.

Uczniowie z  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu  dowiedziały się o teatrzyku obrazkowym, zwanym w Japonii Kamishibai. Dzieci wzbogacone o nowe doświadczenia stworzyły swój językowy teatrzyk. Ilustrowały znany wiersz Juliana Tuwima – „Abecadło”, a następnie - wykorzystując przygotowane karty z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę - odkrywały swoje aktorskie talenty.

W całodziennym konkursie językowym czytelnicy zmierzyli się z Kuferkiem pułapek językowych. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę, mogli  sprawdzić swoje umiejętności językowe. Czytelnicy byli pozytywnie zaskoczeni i chętnie brali udział w zabawie. Wygląda na to, że mój język polski jest niezły, cieszę się  – powiedziała pani Ola. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy w zakresie posługiwania się ojczystym językiem.

Natomiast uczestnicy cyklu Kalejdoskop wiedzy i zabawy – Korowód Zielonych poznali  książki obrazkowe, m.in. „Dawno temu w Mamoko”, „Miasteczko Mamoko”, „Czarostatki i parodzieje”. Wykorzystując swoją wyobraźnię i spostrzegawczość na podstawie rysunków  wyruszyli w podróż do miasteczka oraz stworzyli własne opowiadanie o przygodach Zygmunta Kosmicznego.