Akcje: Napisz to z Loesje! Warsztaty kreatywnego pisania w jasielskiej Bibliotece

sobota, 05 grudnia 2015

Jak spojrzeć na ważne sprawy nieco inaczej? Czy trudno przygotować slogan na plakat?  I w końcu - co ma wspólnego pochodząca z holenderskiego Arnhem Loesje z kreatywnym pisaniem? Między innymi z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy warsztatów kreatywnego pisania, które odbyły się 5 grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Loesje, a po polsku Lusia narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku. Grupa przyjaciół wpadła na pomysł komentowania otaczającej ich rzeczywistości w formie zaskakujących sloganów umieszczanych na czarno-białych plakatach, a za swoja patronkę wybrała kreatywną, ciekawa świata dziewczynę – Loesje. Dziś Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie a jednocześnie sposób na kreatywne pisanie. Teksty, które powstają w ramach warsztatów Loesje opierają się na idei dzielenia się pomysłami i wyrażenia własnych opinii przy użyciu krótkich sloganów.

Warsztaty kreatywnego pisania dla jasielskiej młodzieży poprowadziła Emilia Skiba – związana z warszawską grupą Loesje i Fundacją Sztuki Arteria. Uczestnicy wybrali ważne dla nich tematy, m.in. wybory życiowe, nieobecność rodziców czy problem nadmiernego korzystania z urządzeń mobilnych  a następnie wykorzystując potencjał burzy mózgów, gry skojarzeń i słownych zabaw postarali się opowiedzieć o nich w formie krótkich zaskakujących haseł.

W efekcie warsztatów powstały plakaty Loesje, które można obejrzeć na stronie www.loesje.pl/index.php/plakaty.

Warsztaty odbyły się w ramach Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD i Strefy M2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.