Akcje: Odkrywamy tajemnice Internetu w Bibliotece!

wtorek, 08 marca 2016
Akcje: Odkrywamy tajemnice Internetu w Bibliotece!

Czym różni się adres pocztowy od adresu strony internetowej? Co jest potrzebne żeby połączyć się z Internetem? Czy komputery mogą ze sobą „rozmawiać”? I w końcu – czym jest Internet i co mają z nim wspólnego małpy? Odpowiedzi na te pytania znają już uczestnicy zajęć „Skąd się wzięły małpy w Internecie?” zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle 8 marca 2016 r.

W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Na dobry początek, uczestnicy ułożyli hasła-rozsypanki związane z korzystaniem z Internetu i przygotowali mapy myśli dotyczący tego jak oni korzystają z Sieci, komputera i nowych technologii. Internet to sieć niewidzialnych połączeń, dzięki, której możemy np. wysyłać wiadomości albo szukać informacji – powiedział Michał. Internet jest bardzo potrzebny! Można w nim znaleźć przepisy kucharskie – dodał Bartek.

Dzieci sprawdziły czym różni się adres pocztowy od internetowego, dowiedziały się jakimi zasadami pisowni rządzą się adresy internetowe i rozszyfrowały skróty gov, edu, org czy pl. Mali Internauci wysłuchali fragmentów książki „Skąd się wzięły małpy w Internecie?”, autorstwa Artura Janickiego, poznali historię znaku „@”, jego znaczenie w różnych językach a nawet – spróbowali narysować jego własną wersję.

Na zakończenie uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób można wyrażać emocje w Internecie i w formie emotikonów przedstawiły swój nastrój, jednocześnie oceniając zajęcia. Moja buźka jest uśmiechnięta bo bardzo mi się podobało! Moja też! A moja zdziwiona bo dowiedziałam się nowych rzeczy. – opowiadali uczestnicy.

Zajęcia zostały zorganizowane w ramach konkursu "Skąd się wzięły małpy w Internecie?" współorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.