Książka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas. Dzięki czytaniu możemy poszerzać swoją wiedzę, rozwijać umiejętności, pobudzać wyobraźnię. Uczymy się nowych rzeczy oraz rozwijamy zdolności językowe. Czytanie pomaga również zrozumieć świat i ludzi wokół nas o czym przekonali się uczestnicy XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w obchody którego jak co roku włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.
1 czerwca podczas Miejskiego Dnia Dziecka w Ogrodzie Jordanowskim, odbyła się inauguracja Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Biblioteka tradycyjnie zaprosiła do głośnego czytania „Lokomotywy” J. Tuwima przedstawicieli władz i instytucji. Wśród czytających znaleźli się: Agata Koba – rzecznik Urzędu Miasta Jasła, Elwira Musiałowicz-Czech – dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, Dorota Woźnica – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, Mariusz Świątek – dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Grażyna Leńczuk – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, insp. Bożena Krupa oraz Iwona Głogowska – przedstawicielki Straży Miejskiej w Jaśle wraz z maskotką inspektorem Lwem, asp. Barbara Pawłowska – Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, asp. Grzegorz Garbacik – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle. Biblioteka przygotowała sympatyczną gąsienicę, która zachęcała najmłodszych do czytania i poszerzania swojej wiedzy m.in. o wybitnym malarzu Van Goghu, interaktywne i edukacyjne książki-zabawki, zentangle z postacią tygrysa, kolorowe tatuaże z bajkowymi postaciami oraz stanowisko DIY, gdzie można było wykonać unikatowe zakładki do książki.
W ramach XXIII OTCD Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Jaśle odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej w Opaciu. Na spotkaniu, rozmawialiśmy o samoakceptacji i budowaniu pozytywnego obrazu siebie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że gdy siebie akceptujemy, jesteśmy bardziej otwarci na nowe doświadczenia i relacje z innymi, ponieważ nie musimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Przedszkolaki z Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle, które po wysłuchaniu fragmentu książki Katarzyny Rygiel pt. „Porozmawiajmy o sztuce tygrysie” z przygotowanych materiałów wykonały obraz tygrysa – bohatera książki. Uczestnicy Klubu Poszukiwaczy Przygód, którzy wyruszyli w kolorowy świat papug, rozmawiali o hodowli, różnych gatunkach oraz środowisku w którym żyją. Wykorzystując kreatywność i wyobraźnię, dzieci wykonały te niezwykle kolorowe ptaki. Biblioteka wzięła również udział w pikniku z okazji dnia dziecka organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Jaśle. Aby zachęcić uczniów do korzystania z bibliotecznych zasobów i dołączenia do grona czytelników przygotowaliśmy stanowisko z ciekawymi książkami, gry i zabawy oraz biblioteczne koło fortuny.
W Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom nowo otwartą Filię nr 1 przy ulicy Na Kotlinę 11 odwiedziła pierwsza grupa przedszkolaków. Dzieci poznały księgozbiór biblioteki i dowiedziały się jak zostać czytelnikiem. Wysłuchały wiersza Joanny Papuzińskiej „Tygryski”, wspólnie szukały tygrysków do pary oraz skleiły własnego tygrysa.
XXIII OTCD okazał się fantastycznym wydarzeniem, które dostarczyło wiele inspiracji do czytania książek. To kolejny dowód na to, że kontakt z literaturą łączy wszystkich, niezależnie od wieku czy preferencji czytelniczych.
Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.