Facebook
A A A

Akcje: Rozczytana radość!

wtorek, 13 czerwca 2017

Gdzie są okulary pana Hilarego? O czym marzy Dyzio? Co niósł Grześ przez wieś? Zastanawiali się uczestnicy rozczytanych spotkań w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, która aktywnie włączyła się w obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Radosne świętowanie czytania dzieciom zainicjowało 5 czerwca spotkania Czytanie w krainie wyobraźni, podczas którego dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Jaśle wysłuchały głośnego czytania w wykonaniu dorosłych: Iwony Kmiecik – Dyrektora Zespołu Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle, Alicji Antonik – artystki i członkini Koła Gospodyń Wiejskich „Sobniowianki” oraz Moniki Kocik-Furtek – poetki regionalnej z Warzyc. Czytano wiersze Juliana Tuwima: Lokomotywa, Zosia Samosia , Idzie Grześ. Alicja Antonik zaprezentowała swoje dwa wiersze. Monika Kocik-Furtek czytała najmłodszym wiersze ze swojego tomiku Wesoły świat. Poetka opowiedziała dzieciom o swoich pasjach, inspiracjach, twórczości oraz o tym dlaczego zaczęła pisać także dla dzieci.

7 czerwca do Filii nr 1 zawitali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle – aspirant  Iwona Hajduk i sierżant sztabowy Grzegorz Smagacki. W ramach wyjątkowego spotkania Bądź mądry! Czytaj! policjanci czytali najmłodszym ich ulubione wiersze Juliana Tuwima: Okulary, Bambo, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci. Wspólnie z małymi czytelnikami recytowali również utwory Jana Brzechwy. Pod czujnym okiem policjantów najmłodsi czytali także swoim kolegom i koleżankom. Spotkanie dodatkowo było okazją do zdobycia wiedzy z zakresu bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas zbliżających się wakacji. Policjanci przypomnieli najmłodszym zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, nad wodą, na wsi oraz numery alarmowe. Dużą frajdę sprawiło przedszkolakom oglądanie policyjnego radiowozu, zakładanie czapek policyjnych, kajdanek oraz włączanie sygnałów świetlnych. Chyba zostanę policjantem – powiedział Grześ. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane kolorowymi odblaskami i słodkościami. Czytanie zbliża! – podsumowali spotkanie zarówno najmłodsi, jak i dorośli jaślanie.

9 czerwca podczas spotkania Czytam – więc jestem! dzieci uczestniczące w całorocznych zajęciach z cyklu „Spacer z Sokratesem” oraz młodzież z Dyskusyjnego Klubu Książki „Fan Book Soboniów” czytali wiersze ulubionych polskich poetów. Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu oraz wspólnych fotografii. Przez cały tydzień w sobniowskiej bibliotece trwała akcja Pociąg-nij innych!, podczas której, dorośli, młodzież i dzieci wybierali książki warte polecenie i wkładali do małego wagonika.

Wydarzenia odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.