Akcje: Serfujemy i bezpiecznie się czujemy w Bibliotece!

czwartek, 13 sierpnia 2015
Akcje: Serfujemy i bezpiecznie się czujemy w Bibliotece!

Dwie strefy aktywności, turniej gry planszowej, quizy, zagadki i dużo dobrej zabawy! Za nami piknik edukacyjny „Sieciaki na wakacjach”. 13 sierpnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle ponad 20 małych Internautów odkrywało zasady bezpiecznego korzystania z Sieci.

Witamy w drużynie Sieciaków i w strefie bezpiecznego Internetu! Przed Wami bardzo ważna misja. Musicie dowiedzieć się jak najwięcej o Internecie i zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających z Internetu. Sieciaki przygotowały dla Was specjalne zadania. Do dzieła! – tak rozpoczął się czwartkowy piknik w jasielskiej Bibliotece.

Na uczestników czekały dwie strefy aktywności – Serfujemy i bezpiecznie się czujemy oraz Internet bez hejtu. Dzieci poznały definicję ważnych słów związanych z korzystaniem z Internetu, obejrzały filmiki „Sieciozagrożenia” oraz „Dodaj przyjaciela”, sprawdziły dlaczego nie warto posługiwać się mową nienawiści w Internecie i ułożyły kilkanaście antyhejtowych zasad.

Mali Internauci wzięli również udział w turnieju gry planszowej Misja Bezpieczny Internet. Podzieleni na grupy, przemierzali Siecioplanetę a ich zadaniem było wykazać się wiedzą na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Losując pytania ze specjalnego Sieciomatu Losującego dowiedzieli się m.in.: jakie powinno być hasło internetowe, czym jest spam czy co robić gdy ktoś zbyt dużo czasu spędza przed komputerem. Niektóre pytania były trudne, ale przypominałam sobie zasady Sieciaków i wygrałam grę! – powiedziała Ania.

W realizacji pikniku pomagały wolontariuszki MBP Jasło: Gabriela Czerwińska, Joanna Klęba, Anna Skiba oraz Beata Sychta.

Piknik Sieciaki na wakacjach jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Dziecko w Sieci realizowanej przez Fundacje Dzieci Niczyje i Fundację Orange, której celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Realizowana co roku akcja uczy jak reagować na niebezpieczeństwa związane z Internetem oraz w jaki sposób ich unikać.

Filmik podsumowujący pikniki Sieciaki na wakacjach 2015: