Facebook
A A A

Akcje: Sprawni jak… – XVIII OTCD w Filii nr 2

piątek, 07 czerwca 2019

W czerwcu 2019 r. Filia nr 2 MBP w Jaśle włączyła się w działania XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, obchodzonego pod hasłem Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie.

Co to jest kilwater? Czym różni się szot od grotu? Do czego potrzebny jest kapok? Na te i wiele innych pytań znaleźli odpowiedzi uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, którzy 4 czerwca 2019 r. przed południem uczestniczyli w zajęciach  Ahoj przygodo! Barbara Wątroba, Arkadiusz Gwizdała, Grażyna Łach i Bogusław Łach czytali fragmenty książki Łukasza Wierzbickiego „Ocean to pikuś”. Nasi goście – amatorzy żeglarstwa – opowiadali o swojej pasji, przygodach podczas żeglowania, bezpiecznym zachowaniu w wodzie i nad wodą oraz przygotowaniach do rejsów. Dzieci miały okazję przyjrzeć się żaglowi, dowiedziały się, jak należy go składać, sprawdziły, jak ciężkie jest koło ratunkowe, uczyły się wykonać węzeł ratowniczy, a podczas zabaw ćwiczyły koncentrację i równowagę potrzebną podczas żaglowania.

Natomiast 6 czerwca 2019 r. przedszkolaki z grupy „Pszczółki” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle i wzięły udział w zajęciach Sprawni jak strażacy. Spotkanie rozpoczął mł. ogn. Piotr Wojdyła czytając książkę Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy, o ćwiczeniach i treningach, które pozwalają im zachować dobrą kondycję i sprawność fizyczną oraz zaliczyć coroczne testy sprawnościowe. Atrakcją było oglądanie wozu strażackiego z pełnym wyposażeniem. Dzieci mogły wejść do samochodu, sprawdzić jego zawartość, przymierzyć hełmy, wyjechać podnośnikiem do góry, przekonać się, jak ciężkie są nożyce do cięcia metalu i butle z tlenem. Wielkie przeżycia i emocje dodatkowo podsycił fakt, iż strażacy uruchomili próbny alarm i zjeżdżali po rurze 
– jak do prawdziwej akcji.

Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały odblaskowe przywieszki i słodycze z Piekarni JW. -Jan Wątroba, Barbara Wątroba.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.