Facebook
A A A

Akcje: Tydzień z Internetem

piątek, 29 marca 2019

29 marca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty w ramach kampanii „Tydzień z Internetem” (All Digital Week). Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było świadome korzystanie z informacji.

Czy komunikacja w sieci różni się od komunikacji interpersonalnej aż tak bardzo, że w tej pierwszej możemy pozwalać sobie na więcej? Jaka komunikacja jest właściwa a jaka nie? Czy korzystając z komputera, tabletu, smartfonu przestają obowiązywać nas zasady dobrego wychowania? Na te pytania odpowiedzieliśmy podczas warsztatów w ramach kampanii „Tydzień z Internetem”. Uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle wysłuchali tekstu autorstwa  Madonny „Jabłka Pana Peabody’ego”. Na podstawie przeczytanej książki  uczestnicy zajęć przekonali się, ile zła może wyrządzić nieprawdziwa informacja i jak trudno jest później naprawić wyrządzoną szkodę. Dowiedzieli się też, co to są „fake newsy” i że wcale nie jest łatwo odróżnić prawdę od fałszu. Życzliwość, kultura osobista, konstruktywna krytyka, odpowiedzialność obowiązują nas wszystkich, niezależnie od tego z jakiego nośnika przekazu korzystamy. Ostatecznie lepiej zamilknąć, bo przecież milczenie też jest komunikatem.

29 marca odbyły się również warsztaty dla seniorów  pod hasłem „Fake news – prawda czy fałsz”. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami informacji, które co dzień docierają do nas, w tym także z tymi fałszywymi. Żywą reakcję uczestniczących osób  wzbudził przeprowadzony quiz, który pokazał jak łatwo można zostać zmanipulowanym, i jak czasami trudno jest rozpoznać fałszywą informację. Dyskusja, która zakończyła zajęcia pokazała, że jest to temat ważny i aktualny.