Akcje: XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 2

poniedziałek, 21 maja 2018
Akcje: XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Filii nr 2

Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle włączyła się w obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który przebiegał pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA w dniach 8 – 15 maja 2018 r.

Pierwszymi gośćmi Filii nr 2 byli uczestnicy zajęć z cyklu „Akademia Wyobraźni”. Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości dzieci wzięły udział w zajęciach Znasz li ten kraj? – rozwiązywały quizy o Polsce oraz wyklejały biało-czerwoną mapę Polski.

Następni goście  Słoneczka i Pszczółki z Przedszkola Miejskiego  nr 6 uczestniczyli w zajęciach Kto Ty jesteś? – historia dla najmłodszych. Przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną Polak mały –  poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, dowiedziały się jakie mamy symbole narodowe oraz w jaki sposób i dlaczego należy je szanować. W książeczkach szukały odpowiedzi na pytania: Jak to się stało, że Polska utraciła niepodległość? W jaki sposób i dzięki komu ją odzyskała? Kim byli: Józef Piłsudski, Józef Wybicki i Henryk Dąbrowski? Dzieci obejrzały nowości książkowe związane z historią Polski  i poznały wiele ciekawostek geograficznych i historycznych. Uzupełniając mapę Polski symbolami charakterystycznymi dla poszczególnych miast odbyły fascynującą podróż po naszym kraju – od Tatr aż po Bałtyk. Na zakończenie przedszkolaki z zaangażowaniem odśpiewały pieśń My, Pierwsza Brygada.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 i z  kl. I  Szkoły Podstawowej nr 4 uczestniczyły w maratonie czytania Do-wolność czytania 100/100. Opowiadania, legendy i wiersze czytali zaproszeni goście: Barbara Wątroba, Grażyna Łach i Ewa Bystrzanowska. Druga część spotkania – Nieznana strona biblioteki – odsłoniła kulisy pracy bibliotekarza i pokazała wędrówkę książki od zakupu do czytelnika. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w pracach bibliotekarskich.

Na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Filia nr 2 gościła całe rodziny na zajęciach DZIEJE(się) – rodzinne popołudnie z historią. W bibliotece spotkały się całe rodziny: dzieci, rodzice i babcie. Po  obejrzeniu nowości książkowych  dzieci wspólnie z opiekunami wykonały z papierowych kółeczek godło Polski  i kwiaty. To był bardzo fajny dzień – podsumował zajęcia Igor.

Uczestnicy zajęć mogli w miłej atmosferze zdobywać wiedzę, rozwijać wyobraźnię i umiejętności, dzielić się wrażeniami, rodzinnie spędzić czas.

Przez cały tydzień w bibliotece trwała również akcja promująca współczesną literaturę polską „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.