Akcje: XVII OTCD – Czytanie łączy w Filii nr 2

sobota, 09 czerwca 2018
Akcje: XVII OTCD – Czytanie łączy w Filii nr 2

Ile wagoników ciągnie Lokomotywa? Kim jest pan Kuleczka i jakich ma przyjaciół? Jak bezpiecznie przechodzić przez ulicę? Na te pytania znają już odpowiedzi dzieci biorące udział w zajęciach zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 02– 10 czerwca 2018 r. w ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Uczniowie klasy Ia Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle wzięli  udział w Literackich zabawach z Lokomotywą. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się głośnym czytaniem Lokomotywy przez zaproszonych gości: Danutę Ziołę i Sławomira Piotrowskiego z Klubu Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Barbarę Wątrobę z Piekarni JW – Jan Wątroba, Barbara Wątroba i Grażynę Łach – emerytowaną  bibliotekarkę. Po wysłuchaniu tekstu dzieci otrzymały tabliczki z wagonikami Lokomotywy i utworzyły pociąg, którym  podróżowały ze stacji Początkowej do stacji Zagadkowo i Rysunkowo. W czasie „postoju” na tych stacjach brały udział w konkursach i zabawach wykazując się znajomością twórczości Juliana Tuwima. Po wykonaniu zadań dotarły do stacji końcowej –  Niespodzianka, gdzie czekał słodki poczęstunek, w dużej mierze przygotowany przez Piekarnię JW – Jan Wątroba, Barbara Wątroba.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem  było nagrodą dla dzieci biorących udział w zajęciach  z cyklu Akademia Wyobraźni, podczas którego w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży i we wszystkich filiach MBP uczestnicy uczyli się kreatywnego myślenia, wprowadzali nowe pomysły do aktywnego wykorzystania wolnego czasu, uruchomiali wyobraźnię i pozwalali jej „poszaleć”, szukali w książkach odpowiedzi na wiele pytań, a przede wszystkim dobrze się bawili i miło spędzali czas.

„Wiewiórki” z Przedszkola Miejskiego nr 6 odwiedziły Komendą Powiatową Policji w Jaśle. Starszy sierżant Barbara Pawłowska i aspirant sztabowy Piotr Wojtunik czytali głośno książkę Grzegorza Kasdepke Ostrożnie i przygotowali zajęcia Bezpieczny przedszkolak. Mali goście zwiedzili budynek komendy i dowiedzieli się, jak bezpiecznie poruszać się po ulicach. Największą jednak frajdą była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu, który miał uruchomione sygnały świetlne i dźwiękowe. Na zakończenie wizyty dzieci otrzymały od policjantów odblaskowe przywieszki i słodycze.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.