Akcje: Zabawy słowami… - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

poniedziałek, 30 września 2019

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Aby udowodnić, że czytanie to zabawa pełna magii, która nie tylko wzbogaca słownictwo, ale też pobudza wyobraźnię i stymuluje rozwój, Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zorganizował zajęcia dla uczniów i przedszkolaków.

Uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu i ze Szkoły Podstawowej w Dobryni poznali książki Iwony Chmielewskiej, tzw. picturebooki, w których główną rolę odgrywają ilustracje. Dowiedzieli się m.in. jakie problemy, ważne dla czytelników w każdym kraju i w każdym wieku, porusza w swoich utworach autorka. Zainspirowani utworem pt. Kłopot rozwinęli swoją wyobraźnię i w wypalonym kształcie żelazka zobaczyli  np. domek na drzewie, mądrą sowę, sympatyczną myszkę, rakietę gotową do lotu oraz mocarza.

Dzieci z Bajkowego Przedszkola w Jaśle zaprzyjaźniły się z sympatycznym potworem, bohaterem książki Anny Llenas Kolorowy potwór, ćwiczyły wyobraźnię przestrzenną oglądając książki-rozkładanki  W głębinach oceanu i W lesie Anouck Boisrobert, Louisa Rigauda oraz śledziły przemiany, które zachodzą w przyrodzie, oglądając książkę Drzewo Britty Teckentrup.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle uczestniczyli w przygodach pary szwedzkich detektywów – Lassego i Mai, bohaterów książki Tajemnica biblioteki  Martina Widmarka. Przekonali się, jak to jest być detektywem. Sprawdzili, patrząc  przez lupę, odbicia swoich linii papilarnych, dowiedzieli się, co to jest daktyloskopia i samodzielnie zdejmowali odciski palców. Poznali również tajniki kamuflażu i wykonali tekturowe wąsy prawdziwych detektywów.