Facebook ikonka prawy margines

Alfabet Wartości Przedszkolaka

wtorek, 05 czerwca 2007
Alfabet Wartości Przedszkolaka

Sprawiedliwy jak sędzia, Odważny jak strażak, Odpowiedzialny jak kolejarz

- czyli ALFABET WARTOSCI PRZEDSZKOLAKA

 

5 czerwca 2007r.  ramach VI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała przedszkolakom niecodzienne wycieczki i zajęcia. Dzieci odwiedziły Sąd Rejonowy w Jaśle,  Komendę Straży Pożarnej oraz Stację Kolejową PKP, gdzie głośno czytane były wiersze poetów polskich.

W Sądzie Rejonowym w Jaśle dzieci powitał Prezes Sądu - Marian Szmyd, następnie panie sędziny Bożena Wilisowska – Gołąbek i Barbara Bryk - Krysa przeczytały bajkę Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Wcielając się w rolę świadka, przedszkolaki wypowiadały się na temat złego postępowania bohaterki wiersza. Na koniec spotkania z cyklu „Alfabet Wartości Przedszkolaka – S jak Sprawiedliwość” dzieci miały okazję usiąść w fotelach sędziów, a sędzia Stanisław Mazan opowiedział uczestnikom o swoim zawodzie.

Na Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Jaśle, w ramach zajęć „Alfabet Wartości Przedszkolaka – O jak Odwaga”, oprócz głośno czytanego wiersza „Pali się” dzieci usłyszały od Wiesława Latoszka – Komendanta PSP w Jaśle i zastępcy Bogdana Ziemby  wiele ciekawych informacji o pracy strażaka. Dzieci mogły przymierzyć strój strażacki, obejrzeć narzędzia i wóz oraz „uczestniczyć” w akcji ratowniczej.

Na Stacji Kolejowej w Jaśle dzieci powitał kolejarz Aleksander Radzik, zapraszając wszystkich na wycieczkę szynobusem. W wagonie przeczytał dzieciom wiersz Juliana Tuwima „Słoń Trąbalski” oraz opowiadał o pracy konduktora, maszynisty i dyżurnego ruchu. Po odbytej wyciecze maszynista zaprosił dzieci do swojej kabiny, objaśniając dzieciom funkcje poszczególnych przełączników i urządzeń.