Facebook ikonka prawy margines

Biblio(TEKA) pełna rozmaitości – podsumowanie projektu

czwartek, 19 grudnia 2024
Biblio(TEKA) pełna rozmaitości – podsumowanie projektu

Podczas realizacji projektu „Biblio(TEKA) rozmaitości” zaprosiliśmy mieszkańców Jasielszczyzny do udziału w interesujących i rozwijających wydarzeniach, w których główną rolę odgrywały książki i czytanie.

Celem przedsięwzięcia było szeroko pojęte promowanie postaw proczytelniczych, pobudzanie pasji do czytania, wyobraźni oraz twórczego myślenia, poprzez kontakt z książką, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu z lekturą, a także współtworzenie biblioteki jako miejsca przyjaznego i otwartego dla każdego, bez względu na wiek czy zainteresowania.  W działaniach projektowych na przestrzeni minionych miesięcy wzięło udział ponad 630 osób.

Dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w warsztatach literacko-artystycznych z autorkami „Roślinkowej książki” Anną Salamon i Alicją Krzanik, oraz w pikniku czytelniczym „W(koło) książki” z literackim kołem fortuny, zagadkami, robieniem zakładek do książek i tworzeniem bajkowej krainy z ulubionymi postaciami. Z okazji rocznicy urodzin Juliana Tuwima ilustratorka Elżbieta Wasiuczyńska poprowadziła rodzinne spotkanie poświęcone twórczości tego wybitnego poety, a także warsztaty „Zróbmy sobie książkę”, podczas których powstało wiele ciekawych i barwnych opowieści. O tym, że czytanie to wspaniała przygoda pobudzająca kreatywność przekonali się najmłodsi czytelnicy, którzy uczestniczyli w zajęciach literacko-artystycznych „Kocykowe opowiastki” oraz w spotkaniu z Marcinem Koziołem.

Z myślą o młodzieży odbyło się spotkanie z autorem literatury fantastycznej  Adamem Faberem oraz spotkanie motywacyjne z elementami podróżniczymi i opowieścią o historii komputerów z Marcinem Koziołem. Historie naukowców, którzy przyczynili się do powstania komputerów, oraz osobiste doświadczenia Marcina Kozioła pokazują, że wyznaczanie sobie śmiałych celów oraz ich odważna i konsekwentna realizacja mogą nie tylko zmienić nasze życie, ale również w jakimś stopniu przyczynić się do zmiany świata. Młodzi wzięli również udział w warsztatach copywritingu z Beatą Gamrowską, podczas których wymyślali slogany promujące książki, czytanie i biblioteki, stworzyli do nich proste grafiki i ozdobili nimi płócienne torby.

Ciekawe dyskusje wywiązały się w trakcie spotkań autorskich dla dorosłych odbiorców. Marcin Margielewski zaznajomił uczestników z prawem, obyczajami i tradycją krajów Bliskiego Wschodu, opowiadając zarówno o dobrych, jak i mrocznych stronach kultury arabskiej, a Sabina Waszut zabrała nas w podróż w czasie, ukazując niezwykle złożoną, skomplikowaną i niejednokrotnie bolesną historię Śląska.

Podczas akcji „Weź! Przeczytaj! Podaj dalej!” czytelnicy mogli zabrać ze sobą interesujące ich tytuły spośród książek wycofanych z bibliotecznego księgozbioru, lub podarowanych Bibliotece przez innych użytkowników. Myślą przewodnią wydarzenia było propagowanie idei przekazywania przeczytanych książek i zachęcenie mieszkańców do częstych odwiedzin w Bibliotece.

Projekt „Biblio(TEKA) rozmaitości” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz prezentację podsumowującą projekt:

https://www.canva.com/design/DAGZocNzA-g/Axc-1UiZwBPT_97TdhHrsw/view?utm_content=DAGZocNzA-g&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=uniquelinks&utlId=hfac9ab6bde