Facebook ikonka prawy margines

Codziennie - 20 minut dziennie!

piątek, 13 czerwca 2008
Codziennie - 20 minut dziennie!

Codziennie -  20 minut dziennie!

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie współpracująca z „Fundacją ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom” już po raz siódmy włączyła się w organizowanie VII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W trakcie ogólnopolskiej akcji, Oddział dla dzieci i trzy filie MBP w Jaśle zorganizowały 20 różnorodnych spotkań czytelniczych, w których udział wzięło blisko 850 dzieci z jasielskich szkół i przedszkoli.

        Jasielska inauguracja OTCD zorganizowana w ramach projektu „CAŁE JASŁO CZYTA DZIECIOM” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) odbyła się 1 czerwca w Domu Dziecka w Wolicy. Impreza tradycyjnie, tak jak w całej Polsce, rozpoczęła się głośnym czytaniem „Lokomotywy”. Po nim nastąpił piknik z wieloma atrakcjami dla przybyłych i miejscowych uczestników. Podczas pikniku dzieci mogły wziąć  udział w licznych konkursach literackich i plastycznych, zabawach ruchowych organizowanych przez harcerzy oraz loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Całość zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Pozostałe dni VII OTCD były równie atrakcyjne. 2 czerwca 2008 r. na terenie parku przy Pałacu w Gorajowicach (siedziba Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. Rudolfa Weigla w Jaśle ) odbyło się „Regionalne czytanie” dzieci ze SP nr 10 wysłuchały głośno czytanego przez Alicję Dachowską (Dyrektor MSP), Barbarę Świdzińską (Dyrektor SP nr 10 w Jaśle) oraz Paulinę Wachel (słuchaczkę MSP) fragmentu książki Anna-Cath Vestly „8+2 i ciężarówka”. Ponadto zwiedziły neogotycki Pałac z XIX wieku, wzięły udział w zabawach integracyjnych przygotowanych przez słuchaczy MSP, grach sportowych prowadzonych przez Bogusława Niegosza (nauczyciel MSP) oraz licznych konkursach literackich i plastycznych zorganizowanych przez MBP w Jaśle.

Nową propozycją były zorganizowane w godzinach popołudniowych 2 czerwca w Oddziale dla Dzieci „WARSZTATY ENEDUERABE”. Warsztaty  plastyczne adresowane były do dzieci od lat 3 oraz ich opiekunów. Maluchy wspólnie ze swoimi rodzicami i dziadkami wysłuchały głośnego czytania, wzięły udział w grach i zabawach integracyjnych oraz wykonały ciekawymi i nowymi technikami prace plastyczne.

Bardzo udane było również spotkanie w stadninie koni. Dzięki Jasielskiemu Stowarzyszeniu Jeździeckiemu w Jaśle wychowankowie z Domu Dziecka w Wolicy spędzili bardzo miłe popołudnie na świeżym powietrzu, gdzie oprócz głośnego czytania były wspólne zabawy i ognisko. Niewątpliwie jednak największą atrakcją dla dzieci była przejażdżka koniem - dla wielu pierwsza w życiu.

Ponadto  w trakcie VII OTCD odbyła się integracyjna wycieczka do ruin zamku w Odrzykoniu, spotkanie „W zdrowym ciele – zdrowy duch” w MOSiR w Jaśle. W ramach akcji  bibliotekarze przeprowadzili również spotkanie „Czytanie uzdrawia” z dziećmi na Oddziale Pediatrii i Alergologii Szpitala Specjalistycznego. Podsumowaniem VII OTCD był  Bal w Parku Miejskim. Spotkania w ramach ogólnopolskiej akcji dla różnych grup wiekowych organizowane były także przez cały tydzień w filiach MBP w Jaśle. Głośnemu czytaniu fragmentów książek z kolekcji CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM towarzyszyły gry i zabawy literackie.

Organizowane w czasie VII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom imprezy odbyły się dzięki naszym sponsorom: PGNiG S.A. w Warszawie Oddziałowi Handlowemu Gazowni Jasielskiej, Bankowi PEKAO S.A., Piekarni Jana Wątroby.             

Pomimo, iż Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania dobiegł końca Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle gorąco zaprasza wszystkich rodziców, dziadków  i dzieci do odwiedzania jej placówek i wypożyczania wartościowej literatury. Zgodnie z hasłami Fundacja ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciomCodziennie czytajmy dziecku co najmniej przez 20 minut wartościową i ciekawą dla niego książkę, opowiadanie, wiersze. Czytajmy niemowlętom. Nie zarzucajmy rytuału głośnego czytania nawet gdy dziecko samo już umie czytać! Głośne czytanie dziecku zapewnia jego wszechstronny rozwój: intelektualny, emocjonalny i moralny .”