Facebook
A A A

Cykle: Baśniowo i kolorowo – ferie w Filii nr 1

wtorek, 28 stycznia 2020

Świat baśni to świat wyobraźni, niezwykłych miejsc, fantastycznych istot, cudownych przedmiotów. To świat, który odrywa nas od codzienności i przenosi w odległe i wymarzone miejsca… o czym przekonali się mali czytelnicy podczas zajęć  feryjnych w Filii nr 1.

Czytaliśmy baśnie z różnych stron świata, m.in. chińską – „Smocza Królewna”, niemiecką – „O czasie”, australijską – „Jak ludzie zobaczyli świat?”, angielską – „Sitowianka”, polską –„Szczęście”  i poznawaliśmy wyjątkowych bohaterów, tj. smoki, wróżki, księżniczki, psotne elfy, zwierzęta o nadprzyrodzonych mocach.
Te niezwykłe historie pobudziły naszą wyobraźnię i zainspirowały do rozmów o planach, marzeniach. Dowiedzieliśmy się, jak  należy planować swój czas i walczyć z nudą, szukaliśmy straconego czasu i stworzyliśmy listę ciekawych zajęć na każdy dzień. Rozmawialiśmy o tym, co w życiu jest najważniejsze i dlaczego warto być uczciwym. Odpowiadaliśmy na pytania: Co to jest szczęście? Kiedy jestem szczęśliwy? Jak można znaleźć szczęście? Tworzyliśmy też „ przepis na szczęśliwe życie”. 
Szukaliśmy wiadomości o Wszechświecie, Słońcu, Ziemi i innych planetach naszego Układu Słonecznego, aby zrozumieć tajemnicę powstawania dnia i nocy. Podczas zimowych spotkań nie zabrakło zajęć z tabletami – poznawaliśmy aplikacje zawierające bajki i baśnie: Smok Wawelski, Bajkowe puzzle, Pszczoła. Wykonaliśmy różne prace plastyczne: papierowego smoka, zegar z talerzyków, bajkowego koguta z plasteliny, kukiełki z drewnianych łyżek i ciasteczko szczęścia w technice collage.

Zajęcia upłynęły w miłej i twórczej atmosferze. Czytaliśmy i przeżywaliśmy, a baśnie przeniosły nas do świata wyobraźni, w którym dobro zawsze zwycięża zło.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „ Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna  w Jaśle uczestniczy realizując akcję „ Cale Jasło czyta dzieciom”.