Cykle: Literacki Galimatias - magia czytania

środa, 18 kwietnia 2018
Cykle: Literacki Galimatias - magia czytania

Uczestnicy zajęć Literacki Galimatias przekonali się, że czytanie to zabawa pełna magii, dzięki której kłopot może być inspiracją, a miasto – bajkową krainą zamieszkałą przez niezwykłe stworzenia.

W roku  szkolnym 2017/18 podczas zajęć z cyklu Literacki Galimatias wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle odwiedzili magiczne miasta i miasteczka, słuchając opowiadania Tajemnice w Zwykłowicach  Agnieszki Urbańskiej i fragmentu powieści O pewnej dziewczynce oraz o tym jakie harce wyczyniała pod Krainą Czarów Catheryynne M. Valente. Z kart do kreatywnych opowieści, zatytułowanych Tajemnicze miasto, ułożyli niecodzienne ulice i domy, które mogą zmieniać swoje położenie, a ich mieszkańcami są magicy, cyrkowcy i inne fantastyczne postacie. Dzięki książce Iwony Chmielewskiej Kłopot poznali sposoby niecodziennego wykorzystania plam i stworzyli własne artystyczne kompozycje z plamą w roli głównej. Dowiedzieli się skąd pochodzą wielkanocne zwyczaje, a pełne niespodzianek książki Hectora Dexeta pomogły im odkryć, co ukrywa się w ogrodzie, co siedzi w jajku albo czai się w wannie. To nie koniec naszych literacko-artystycznych wędrówek. Do końca roku szkolnego pozostały jeszcze ponad dwa miesiące i sporo przygód ukrytych w książkach.

Literacki Galimatias to cykl zajęć literacko-artystycznych, prowadzonych dla grup zorganizowanych przez bibliotekarzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Spotkania mają na celu promowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży pisarzy polskich i zagranicznych, a zwłaszcza utworów polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Zajęcia mają formę warsztatów, łączących głośne czytanie z działaniami inspirowanymi tekstem, jak gry i zabawy słowno-literackie, zabawy plastyczne itp. Od roku 2012  systematycznie prowadzone są raz w miesiącu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaśle w placówkach przy ul. Sokoła i ul. Piotra Skargi.

Zajęcia odbywają się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.