Cykle: Mali specjaliści Internetu w bibliotece!

piątek, 28 czerwca 2013
Cykle: Mali specjaliści Internetu w bibliotece!

Czym jest Internet? Jak założyć bezpieczną pocztę e-mailową? Jak uczyć się i bawić on-line? Wiedzę na temat bezpiecznego i kreatywnego korzystania z Internetu zdobywali uczestnicy zajęć Poradnik Małego Internauty. W roku szkolnym 2012/2013 możliwości i ograniczenia wirtualnego świata poznała ponad setka uczniów z jasielskich szkół podstawowych.

Młodzi adepci Internetu zaczynali od podstaw – oglądając filmy edukacyjne z cyklu Sieciaki, rozwiązując quizy i biorąc udział w burzy mózgów – poznali definicję Internetu oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa w Sieci. Kolejne spotkania coraz bardziej wprowadzały dzieci w świat Internetu – poznaliśmy sposoby kulturalnej komunikacji on-line, dowiedzieliśmy czym jest netykieta, ile czasu powinno się spędzać w Sieci i jak reagować na niebezpieczne sytuacje. Na każdych zajęciach stopniowo powstawały – wykonywane samodzielnie przez uczniów – książeczki poradniki, a w nich m.in.: zasady netykiety, cztery zasady bezpiecznego serfowania on-line czy umowa o racjonalnym korzystaniu z Internetu.
Na zakończenie cyklu spotkań każdy z uczestników wziął udział w internetowym quizie Sieciomat Losujący – dzięki któremu sprawdził i utrwalił swoją wiedzą, oraz ostatecznie potwierdził, że zasługuje na tytuł Małego Internauty!

Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali materiały edukacyjne przygotowane przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach programu Dziecko w Sieci.