Facebook ikonka prawy margines

Cykle: Poczytajmy, pogadajmy – słowa, zabawa, wyobraźnia

piątek, 09 czerwca 2023
Cykle: Poczytajmy, pogadajmy – słowa, zabawa, wyobraźnia

Od września 2022 do czerwca 2023 dzieci w wieku 6-10 lat uczestniczyły w cotygodniowych spotkaniach w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach cyklu „Poczytajmy, pogadajmy”.

Spotykaliśmy się, aby poznać literaturę polskich i zagranicznych autorów, zanurzyć się w świecie fantazji, odbyć niezwykłe podróże oraz spotkać nowych przyjaciół. W miłej atmosferze i dobrym humorze, zastanawialiśmy się co to jest czas, jak wyglądałoby życie bez jego odmierzania i czy to prawda, że zakochani czasu nie liczą? Poznaliśmy sposób na punktualność i cierpliwość oraz stworzyliśmy własne, kolorowe zegary, które odmierzać będą tyko szczęśliwe chwile. Rozmawialiśmy o skrzydlatych mieszkańcach naszej planety, poznaliśmy m.in.: gołębia, który sprzedawał szczęście w słoiczkach,  upartą Florentynę, która przez swoją zarozumiałość o mało nie zginęła oraz  kruka, który nie akceptował swojego wyglądu. Świętowaliśmy pierwszy dzień astronomicznej wiosny, zajrzeliśmy do mrowiska, aby poznać panujące w nim zwyczaje, a z małym kurczakiem Kurczakowskim, bohaterem książki Przemysława Wechterowicza zastanawialiśmy się co było pierwsze, jajko czy kura? Z kolorowych piórek i papieru uczestnicy wykonali ptaki, które będą je zachęcać do poszerzania wiadomości o świecie zwierząt, kocią rodzinę, aby pamiętali o wszystkich miauczących, mruczących i łaszących się kotach, wazony z kwiatami zwiastujące nadejście wiosny oraz wakacyjne łódki pływające po morzu. Wykorzystując białe kartki, magiczne pisaki i latarki UV, przeprowadziliśmy eksperyment w tworzeniu niewidocznych notatek, a z niepotrzebnych kartonowych pudeł powstały papierowe rzeźby. Nie zabrakło książek, tematycznie związanych z każdym spotkaniem, które uczestnicy nie tylko mogli pooglądać, ale również wypożyczyć do domu.

Na zajęciach z jogi dla dzieci przyjrzeliśmy się bliżej emocjom: zastanawialiśmy się czym są, skąd się biorą i w jaki sposób sobie z nimi poradzić. Poznawaliśmy narzędzia pomocne w zachowaniu uważności, spokoju umysłu oraz zdrowia. Czytaliśmy tematyczne książki, braliśmy udział  w zabawach zespołowych i ruchowych. Uczyliśmy się praktyk oddechowych i relaksacyjnych, porozumienia bez przemocy oraz jak działa nasz organizm w sytuacjach stresowych, ale też tych przyjemnych. Dzielnie wyginaliśmy ciała w łatwiejszych i trudniejszych asanach. Każde zajęcia kończyliśmy bajką relaksacyjną przy dźwiękach mis tybetańskich oraz etnicznych instrumentów relaksacyjnych.

Wszystkim dzieciom, życzymy niezapomnianych wakacyjnych wrażeń, bajkowych przygód i samych słonecznych dni.

Zapraszamy na cykl wakacyjny. Szczegóły wkrótce.