Cykle: Spacer z Sokratesem – jak zostać filozofem

poniedziałek, 20 marca 2017
Cykle: Spacer z Sokratesem – jak zostać filozofem

Podczas spotkań z cyklu „Spacer z Sokratesem” w  Filii nr 2 wspólnie z dziećmi zadawaliśmy pytania: Kim jest filozof  i czym się zajmuje? Odpowiedzi szukaliśmy w książkach z serii Dzieci filozofują. Okazało się, że my też możemy zostać filozofami.

Rozmawialiśmy na temat czasu. Mali filozofowie mieli mnóstwo pytań: Co to jest czas? Czy może się zatrzymać? Jak szybko biegnie? Co to znaczy, że czas ucieka? Co łączy czas z porami roku oraz dniem i nocą? Czy zawsze w dzień jest jasno, a w nocy ciemno? W znalezieniu odpowiedzi pomogły nam książki M. Piquemala Bajki filozoficzne: jak żyć na Ziemi? oraz B. Walpole  Ciekawe dlaczego wschodzi Słońce?

Po przeczytaniu bajki Zając i żółw zrozumieliśmy, że warto mieć marzenia, a cierpliwość i wytrwałość pomogą nam w dążeniu do celu.

Dowiedzieliśmy się, czym są emocje, jak je rozpoznawać, nazywać, wyrażać. Podczas zabaw, gier i zajęć plastycznych uczyliśmy się radzić sobie ze złością i bezpiecznie ją rozładowywać oraz oswajać strach i dzielić się radością. Zastanawialiśmy się także nad tym, czy warto kłamać? Czy kłamstwo ułatwia życie i jakie mogą być jego konsekwencje. Nawet mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi - powiedziała Wiktoria.

Podczas kolejnych zajęć zastanowimy się nad tym, skąd się wzięły imiona, co oznaczają i do czego są nam potrzebne oraz jak obchodzi się święta w Polsce i na świecie. Będziemy też szukać odpowiedzi na pytania: co to jest przyjaźń, skąd bierze się zazdrość, dobro i zło, jak rozwiązywać konflikty oraz czym jest piękno i sztuka? A w trakcie całego filozofowania zapewne będziemy się dobrze bawić.

Zapraszamy w każdy wtorek o godz. 14.30. do Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Zajęcia odbywają się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.