Cykle: Tropiciele tajemnic – ABC zdrowego odżywiania

sobota, 09 marca 2019
Cykle: Tropiciele tajemnic – ABC zdrowego odżywiania

Podczas sobotnich zajęć z cyklu Tropiciele tajemnic w dniu 9 marca 2019 r. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle  mieliśmy okazje  rozmawiać  na temat zdrowego odżywiania.

Układaliśmy cukrowe piramidki, pokazując ile cukru kryją w sobie poszczególne produkty. Dowiedzieliśmy się, że w lubianym przez dzieci soku Kubusiu jest aż 7 łyżeczek cukru, lizaki zawierają w sobie 2 łyżeczki cukru, natomiast  jogurt owocowy 4 łyżeczki.

Układaliśmy dzienny jadłospis z uwzględnieniem pięciu posiłków: pierwszego i drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji. Rozmawialiśmy o tym, co jest dobre na śniadanie, obiad czy kolację. Co jest zdrowsze: soki, nektary czy napoje?  Czy warto jeść zupy?

Stworzyliśmy, po czujnym okiem Pani Sabiny, piramidy zdrowego żywienia.
Piramida zdrowego żywienia to graficzny sposób na pokazanie, w jaki sposób należy się odżywiać. Zbudowana na bazie trójkąta, obrazuje poszczególne grupy produktów, które powinny stanowić bazę naszego codziennego jadłospisu. Przez rozmowę i zabawę uczyliśmy się, jakie produkty są zdrowe i  powinny być zjadane, a jakie wykluczane.

Na zakończenie spotkania dietetyczka rozdała dzieciom przepisy na koktajle owocowe i zdrową nutellę.

Dziękujemy Pani Sabinie Pec z Gabinetu Dietetycznego Bonne Sante w Jaśle  za przeprowadzenie zajęć.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.