Cykle: Tropiciele tajemnic w Filii nr 2

poniedziałek, 10 czerwca 2019
Cykle: Tropiciele tajemnic w Filii nr 2

W roku szkolnym 2018/19 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała dla dzieci w wieku 6-10 lat specjalną ofertę – cykl „Tropiciele tajemnic”.

W Filii nr 2 w czasie cotygodniowych spotkań śledziliśmy historię wynalazków, które zmieniły świat i ułatwiają nam życie, tropiliśmy tajemnice otaczającego  nas świata, podążaliśmy śladem tajemniczych zjawisk. Rozmawialiśmy o ciszy i hałasie, dźwiękach, które mogą być przyjemne lub nieprzyjemne, przy których możemy odpoczywać,  a które nas drażnią i męczą. Podczas zajęć o kolorach  zmierzyliśmy się z pytaniami: Dlaczego widzimy kolory? Kiedy na niebie pojawia się tęcza? Jaki kolor ma światło?

Uczestnicy zajęć poznali krótką historię papieru i dowiedzieli się, jak i z czego produkowano papier dawniej, a jak dziś, co to jest makulatura oraz recykling. Dzieci dowiedziały się, jak przedłużyć życie starym książkom i gazetom, doskonale przy tym się bawiąc. Śledziliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, poznawaliśmy zwyczaje zwierząt, mówiliśmy   o uczuciach i sile przyjaźni. Poznaliśmy inną niż bajkopisarstwo twórczość Hansa Christian Andersena – papierowe wycinanki.

W maju, podczas XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, zaprosiliśmy dzieci wraz z rodzicami do spędzenia rodzinnego popołudnia w bibliotece na wspólnym czytaniu, zabawie i poznawaniu tajemnic dinozaurów. Uczestnicy zajęć wykazali się wiedzą, pomysłowością i zdolnościami w kreatywnym tworzeniu balonowych dinozaurów.

Celem zajęć była popularyzacja literatury dla dzieci, wzbogacanie wiedzy i rozbudzanie zainteresowania różnorodnością kulturową świata, integracja w grupie poprzez ciekawą, rozwijającą i dobrą zabawę. Dzieci słuchały głośnego czytania i poznawały nowości. Podsumowaniem cyklu były warsztaty z Anna Kaszubą-Dębską.