Cykle: W Baśniogrodzie – ferie w Filii nr 2

poniedziałek, 27 stycznia 2020
Cykle: W Baśniogrodzie – ferie w Filii nr 2

Czytanie baśni ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej to fascynujący sposób przemierzania świata wzdłuż i wszerz, poznawania egzotycznych miejsc i kultur. Taką właśnie podróż odbyli uczestnicy feryjnych zajęć „W Baśniogrodzie” w  Filii nr 2 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Zabraliśmy dzieci w magiczną podróż przez kraje i kontynenty, poznaliśmy baśnie perskie, indyjskie, nigeryjskie i ludów kabardyńskich – reprezentujące mądrość i poczucie humoru mieszkańców tych  krajów i regionów.

Przeczytaliśmy baśnie dotąd nieznane, zaczerpnięte z twórczości ludowej różnych narodów, w których zło jest karane, a dobro nagradzane. Niezwykłe historie – pełne wyjątkowych bohaterów – odkryły przed nami miejsca, o których wcześniej nie słyszeliśmy, dostarczając przy tym sporo wiadomości o świecie.
Wykonaliśmy biżuterię na wzór mody afrykańskiej, instrumenty muzyczne używane przez górali, poznaliśmy tajemnice nietoperzy i niedźwiedzi polarnych, poszerzyliśmy wiedzę o wszechświecie, dowiedzieliśmy się kim są Inuici i Nanuk, jaką częścią garderoby jest mukluk i anorak, czego boją się smoki, jakie mogą być skutki niezdrowej ciekawości i niedotrzymania tajemnicy. Z dużym zaangażowaniem bawiliśmy się w kalambury, a wielu emocji dostarczyły gry planszowe.
Na zakończenie sprawdziliśmy swoją  wiedzę o baśniach. Mimo braku śniegu zabawa w bibliotece była przednia i nie narzekaliśmy na nudę.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.