Cykle: W Baśniogrodzie – podróż w nieznane

piątek, 24 stycznia 2020
Cykle: W Baśniogrodzie – podróż w nieznane

Tegoroczne spotkania feryjne spędziliśmy w Baśniogrodzie. Poznaliśmy nieznane i mniej znane baśnie z różnych zakątków świata. Ich treść stanowiła kanwę do podróży w krainę wyobraźni i stworzenia własnych oryginalnych interpretacji.

Przyjrzeliśmy się bliżej kulturze walecznych Wikingów i wzięliśmy pod lupę pismo runiczne. Dowiedzieliśmy się kim są Kurdowie oraz gdzie leży ich państwo. Usłyszeliśmy urzekające opowieści Dengbeżów o sile i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń. Wysłuchaliśmy tradycyjnej ukraińskiej baśni ludowej, która nauczyła nas, że jeśli się tylko chce, to miejsca wystarczy dla wszystkich. Wykonaliśmy wełniane wyklejanki – domki, w których zamieszkały zwierzęta różnej wielkości i gatunku.
Odwiedziliśmy też krainę dobrych smoków, tańczących tygrysów i humorzastych duchów. Poznaliśmy chiński horoskop i stworzyliśmy barwne wachlarze.
Angielska baśń o nieposłusznej śwince wprawiła nas w wesoły nastrój. Zagraliśmy w kalambury i rozegraliśmy turniej kulkowy. Na koniec uczestnicy wcielili się w rolę bajarzy i za pomocą kredek, mazaków i farb wyczarowali magiczny Baśniogród.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.