Cykle: Zabawa ma kolor niebieski!

środa, 28 sierpnia 2019
Cykle: Zabawa ma kolor niebieski!

To niewiarygodne ile koloru niebieskiego jest wokół nas. Niebieskie niebo, lazurowe morze, błękitne kwiaty, szafirowe kamienie. Barwy odgrywają w naszym życiu ogromną rolę. Niebieski to jeden z kolorów najrzadziej występujących w przyrodzie. Kolor, który kojarzy się z wypoczynkiem, relaksem i spokojem  był przewodnim tematem wakacyjnych zajęć w  Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Otoczeni kolorem niebieskim, na cotygodniowych spotkaniach zastanawialiśmy się, co to znaczy tolerancja i jak być tolerancyjnym, poznaliśmy historię niezwykłych przyjaźni i przenieśliśmy się do Słonecznej Krainy. Stworzyliśmy patchworkowe misie i postaci symbolizujące tolerancję.  Zastosowaliśmy malarską technikę batiku i narysowaliśmy niebieską bajkę. Błękitne światło  otwarło nam drogę w przestworza i pozwoliło wykonać niesamowite statki kosmiczne i istoty nie z tej ziemi. Przybyli do nas wyjątkowi goście, dogoterapeutka Jolanta Jaracz ze swoimi „psimi lekarzami” Alorą i  Altą, która pokazała nam jak wspaniałe są psy i jak cudownie można spędzić z nimi czas. Wakacyjne zajęcia były świetną okazją do tego, aby zdobyć i poszerzyć swoją wiedzę o otaczających nas kolorach, zastanowić się jaki mają wpływ na nasze życie i pomarzyć o niebieskich migdałach.

Podczas spotkań  przeczytaliśmy fragmenty utworów literackich dla dzieci, które stały się inspiracją dla naszych działań m.in.: Niebieska dziewczynka J. Porazińskiej, Niebieski Miś E. Karwan-Jastrzębskiej, Mały żółty i mały niebieski  L. Lionni, Niebieska zasłona W. Woolf, Niebieska niedźwiedzica J. M. Chmielewskiej, Przygoda ma kolor niebieski R. Piątkowskiej.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zajęciach, które odbędą się w Bibliotece w roku szkolnym 2019/20. Szczegóły niebawem.