Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Czasem trzeba uciec, żeby żyć – „Córka” Eleny Ferrante

czwartek, 07 września 2023
Kluby: Czasem trzeba uciec, żeby żyć – „Córka” Eleny Ferrante

Na spotkaniu DKK „Liberatorium” zastanawialiśmy się jak zwykły wakacyjny wypoczynek może zamienić się w traumatyczną podróż w przeszłość.

Leda wykłada literaturę angielską na jednym z florenckich uniwersytetów. Nie bez powodu wybrała taki zawód. W jej przekonaniu wykształcenie miało pomóc w wyrwaniu się ze środowiska z którego pochodziła, i dać awans społeczny. Przez wszystkie lata, które spędziła w domu rodzinnym, raził ją brutalizm słowny i agresja otoczenia.

Wyjazd na wakacje w okolice Morza Jońskiego sprawia, że kobieta podejmuje próbę rozliczenia się ze swoją przeszłością. Letni wypoczynek jest pretekstem do konfrontacji z poznaną przypadkowo włoską rodziną, w kontekście własnego trudnego dzieciństwa i zbyt wczesnego macierzyństwa. Jej działania są infantylne i niedojrzałe. Kobieta próbuje usprawiedliwić eskapizm, który zdeterminował jej życie:

„Już jako młoda dziewczyna obdarzona byłam silnym poczuciem własnej wartości, byłam ambitna, rodzinę opuściłam z taką samą bezczelną siłą, z jaką porzucamy kogoś kto nas tłamsi. Męża i córki zostawiłam w chwili, kiedy byłam przekonana, że mam do tego prawo” – czytamy w powieści.

Ta opowieść zaczyna się jakby sielsko, ale z szybkością błyskawicy zmierza w stronę horroru. W scenerii jak z wakacyjnej widokówki, wspomnienia i traumy Ledy, jej nienazwane dotąd upiory, zaczynają wychodzić na światło dnia i w końcu wywoływać i kształtować zdarzenia (…) – powiedziała Stanisława Czernik.

Spotkanie odbyło się 7 września 2023 roku.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.