Czytanie połączyło pokolenia – XI OTCD

sobota, 09 czerwca 2012
Czytanie połączyło pokolenia – XI OTCD

Lokomotywą pełną gości rozpoczęto tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w bibliotece, który zainicjował szereg zabawnych, ciekawych i wartościowych spotkań z książką. Już od samego początku czytanie połączyło pokolenia najmłodszych i dorosłych aktywnie uczestniczących we wspólnych wydarzeniach. 1 czerwca mali jubilaci Dnia Dziecka wzięli udział w Pikniku na skraju Książki, zorganizowanym przy współpracy MBP i SP nr 1. Tam wraz z czytającymi gośćmi i Detektywem Pozytywką najmłodsi przeżyli mnóstwo emocji, a na twarzach rozkwitły uśmiechy. Mali członkowie Klubu Czytających Rodzin wraz ze swymi bliskimi tego dnia uczcili święto wszystkich dzieci podwójnie. Z okazji 1 urodzin istnienia Klubu odbyło się międzypokoleniowe spotkanie maluchów i ich najbliższych: rodziców, dziadków oraz zaproszonych gości wspierających roczną działalność klubowiczów. Na spotkaniu nie zabrakło głośnego czytania, smacznego tortu i urodzinowych prezentów książkowych, które przyniosły najmłodszym wiele radości. W ramach tygodnia także fantazjowano i  rysowano rodzinnie pod hasłem  - Mamo! Tato! Przytulmy książkę! oraz odbyły się liczne spotkania łączące pasje małych i dużych. Czytano w Krainie Pszczół z Marianem i Teresą Sobel, którzy wspólnie pokazali najmłodszym, że wesołe słowo z książkowej opowieści czy tomikowego wierszyka jest słodkie i przyjemne niczym miód z domowej pasieki. Dzieci miały okazję spotkać się z członkiniami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i odkryć, że pasja drzemie w każdym, słuchając  wierszy i  ciekawych opowieści zaproszonych gości. Najmłodsi wysłuchali także bajek i opowieści z dzieciństwa członkiń Klubu Twórców Ludowych „Michalina”. Dzieci  zachwycały pięknie haftowanymi obrazami. Dziewczynki miały okazję przymierzyć strój krakowski i olbrzymie czerwone korale, a pozostali wypróbować swych sił w szydełkowaniu. Nieformalana Grupa Młodzieży MAKAMZA przeniosła mniejszych i większych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do Krainy Wyobraźni, zapraszając do obejrzenia spektaklu o królu Mruku. Wymiana międzypokoleniowa w trzech filiach bibliotecznych MBP także przyniosła wszystkim w niej uczestniczącym wiele radości. Zdobywano tam mądrość baśnią i Czytano na bibliotecznej polanie. Udawano się w Bajkowe podróże – małe i duże oraz dowiadywano się Co czytały mamy i babcie. Najmłodsi mieli okazję bawić się i spędzać czas z książką w gronie rodziców, dziadków, emerytowanych nauczycieli, bibliotekarzy i mundurowych, a wraz z marynarzem poznać ciekawe historie morskiej żeglugi. Wspólna zabawa pokoleniowa w ramach OTCD przyniosła wszystkim wiele radości. Na twarzach dzieci malowały się wesołe uśmiechy, a rodzice, dziadkowie i zaproszeni gości z ochotą przenosili się do krainy dzieciństwa w towarzystwie najmłodszych.

Organizatorem XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom jest Fundacja „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”. Partnerami akcji w jasielskiej Bibliotece był: Urząd Miasta Jasła, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Straż Miejska w Jaśle, Medyczna Szkoła Policealna im. prof. R. Weigla w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, Jasielski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Jasielski Dom Kultury, Pogórzański Związek Pszczelarzy, 139 Drużyna Harcerska „Lisy” im. płk L. Lisa Kuli działająca przy Gimnazjum nr 2 w Jaśle, Nieformalna Grupa Młodzieży MAKAMZA. Sponsorami jasielskiej edycji imprezy są: PGNiG Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska, Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle oraz Piekarnia Jana Wątroby w Jaśle. Patronat medialny nad akcją objęły Telewizja Jasielska TVJ, Portal terazJaslo.pl oraz Portal Jaslo4u.pl.