Dyskusja w DKK - Mariusz Wilk „Tropami rena”

wtorek, 28 października 2008
Dyskusja w DKK - Mariusz Wilk „Tropami rena”

„Bo przecież nie cel się liczy lecz droga” –  Mariusz Wilk  „Tropami rena”

Mariusz Wilk od lat mieszka w Rosji, w której poszukuje swojej własnej tropy.  Ten kraj dla niego jest wciąż wart poznania. Tym razem autor przemierza Półwysep Kolski, aby dotrzeć do egzotycznych mieszkańców tych rejonów - Saamów. Odkrywa ich tradycję, literaturę, rękodzieło a przede wszystkim, dokonuje gloryfikacji nomadycznego życia. A. Tyszka  napisał: „To klasyczna książka drogi, apoteoza wędrówki,  kontynuacja prastarego toposu życia jako wiecznej włóczęgi”.

Omawianie  książki było dla  biorących udział w dyskusji ogromną przyjemnością. „Autor zachwycił pięknymi opisami przyrody jak i uniwersalnymi prawdami” – powiedział A. Ziaja. T. Furmanek-Wnęk podkreśliła pojawiające się wątki franciszkańskie i ekologiczne.

Z. Błażej przypomniała powieści Jacka Londona, które czytane w dzieciństwie podczas śnieżycy, pozwalały docenić domowe ciepło. Z. Wojdyła była pełna podziwu dla  dociekliwości i wytrwałości autora w poszukiwaniu materiałów źródłowych.

„Bardzo emocjonujący opis dramatycznego wypadu w góry, w celu wytropienia stada renów sprawia, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy a opisy północnej przyrody
 i zjawiskowej zorzy polarnej długo zostaną pod powiekami czytelnika.          Nie dziwi więc, że autor obcując z taką przyrodą i zanurzony w takiej aurze posiada w swoim słowniku piękne i poetyckie metafory. W moim przypadku książka ta, wzbogaciła moją wiedzę o ten nieznany mi bliżej biały skraj ziemi i utwierdziła w  przeświadczeniu, że nie wszystko, co przyniosła nam cywilizacja jest doskonałe  i dobre dla człowieka”
– powiedziała B. Tora

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że  człowiek na starość winien wyzbywać się przedmiotów. Jednakże gromadząc bibeloty chcemy zatrzymać czas.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council. Dyskusja odbyła się 28 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.