Jaka osoba z dawnych bajek z miotłą się wcale nie rozstaje? Komu nos rósł bez miary, gdy kłamliwe miał zamiary? Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem i po to kupił raz maczku paczkę?
Na takie i inne zagadki odpowiadali uczestnicy imprezy „Dzień Głośnego Czytania” zorganizowanej 29 września 2008 przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
29 września ogłoszony został „Dniem Głośnego Czytania” przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Od tego czasu Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, znana z różnego rodzaju akcji promujących głośne czytanie dzieciom, organizuje co roku o tej samej porze okolicznościowe spotkania dla najmłodszych. W tym roku blisko 60 dzieci (pierwszoklasiści ze SP nr 1 i nr 4 w Jaśle oraz dzieci ze SP nr 5 przy SOSW w Jaśle) wysłuchało bajki Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” czytanej przez Bożenę Molską – Olbrot (inspektor ds. Kultury Urzędu Miasta Jasła). Po głośnym czytaniu na dzieci czekały kolejne atrakcje, uczniowie m.in. wzięli udział w różnych zabawach integracyjnych, odpowiadali na pytania Królewny Śnieżki oraz wspólnie malowali bajeczne stworki.
Spotkanie było również okazją do przekazania Pani Bożenie Molskiej dyplomu uznania przyznanego przez Zarząd Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom” na wniosek MBP w Jaśle. Dyplom za aktywny udział jest szczególnym podziękowaniem dla sprzymierzeńców kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
Dzień Głośnego Czytania zorganizowano w ramach projektu „Całe Jasło czyta dzieciom” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).