Facebook ikonka prawy margines

Edukacja: Dobrana para – strach i odwaga

wtorek, 10 - piątek, 13 kwietnia 2018
Edukacja: Dobrana para –  strach i odwaga

Kiedy i czego się boimy? Czy dorośli też się boją? Czy strach jest powodem do wstydu? A może jest potrzebny?  Na te i inne pytania na temat strachu szukały odpowiedzi dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu,  które odwiedziły Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 10-13.04.2018 r.

W naszych sercach kryje się wiele uczuć: radość, smutek, złość, odwaga, ale też strach. Dzieci ze zdziwieniem i niedowierzaniem przyjęły fakt, że wszyscy, nawet dorośli, czegoś się boją. Poznały znaczenie strachu w życiu człowieka, dowiedziały się, kiedy i dlaczego jest potrzebny, a kiedy nie powinniśmy się bać. Strach – to w gruncie rzeczy nasz przyjaciel. Dlaczego? Dlatego, że powstrzymuje nas przed robieniem głupstw. Dzięki temu, że się boimy, stajemy się ostrożniejsi. Należy więc strach polubić i nauczyć się z nim żyć. Co się dzieje gdy się boimy? Stoimy wówczas w bezruchu, drżymy, krzyczymy, płaczemy, mamy szeroko otwarte oczy, zapominamy, co mieliśmy powiedzieć.
Poprzez udział w zabawach dzieci uczyły się pokonywać strach i zmniejszać nieprzyjemne wrażenia wywołane uczuciem lęku. Rysowały swoje lęki na kartkach, pokazywały je i opowiadały o nich. Następnie gniotły narysowane strachy i wrzucały do kartonowego pudła z napisem: „Tu mieszka mój strach”, a pudło zaklejały taśmą. Oskar z niedowierzaniem zapytał: To mój strach zostanie w tym pudełku? Super!  Chętni brali również udział w zabawie „Tajemnicza przesyłka”.
Wspólnie doszliśmy do wniosku, że to nie wstyd czegoś się bać. Odwagą odznacza się ten, kto przekracza swój lęk. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały medale: Pogromca strachu.W oswajaniu lęków  pomocne okazały się  wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej  „Ja nie boję się niczego” i „Przytul stracha” oraz książki: „Księga uczuć” Jo Witek i seria o Albercie Gunilli Bergstrom.