Facebook
A A A

Edukacja: Jestem pełnowartościowym człowiekiem

czwartek, 28 marca 2019

Co to znaczy wartościowy człowiek? Jakimi zasadami należy kierować się w życiu i czy człowiek niepełnosprawny jest człowiekiem wartościowym? Na te i inne pytania próbowały znaleźć odpowiedź dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle, podczas zajęć  w Filii nr 3 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w dniu 28 marca 2019 r. Bohaterem spotkania był Nicki Vujicic – australijski mówca motywacyjny.

Na podstawie książki o Nicku Vujicicu „Przytul mnie” przedszkolaki poznały historie tego niezwykłego człowieka, który urodził się bez rak i nóg, ma tylko kawałek zdeformowanej stopy z dwoma palcami. Mimo swojej ułomności chodził do szkoły, potem studiował, nauczył się pisać na komputerze, czesać, myć zęby, pić wodę ze szklanki, jeździć na deskorolce, grać w golfa i surfować.

Niki mówi o sobie tak: Oficjalnie jestem niepełnosprawny, lecz czuję się pełnowartościowym człowiekiem, a brak kończyn uznaję za okazję do zrobienia czegoś dobrego dla tego świata. Niepełnosprawność daje mi wyjątkową szansę dotarcia do wielu potrzebujących. Ty też zmagasz się z różnymi wyzwaniami i nie jesteś idealny.

Podczas spotkania dzieci rozmawiały na temat wartości, co jest w życiu ważne i jakimi wartościami należy się kierować. Przekonały się, że mimo niepełnosprawności można być szczęśliwym człowiekiem. Wiele radości w życiu dają Nickowi jego dzieci i pełnosprawna żona, którą poślubił w 2012 roku. 

Na zakończenie spotkania dzieci wykonały prace plastyczną „Moje serce” – w serduszkach rysowały to, co dla nich jest ważne i dobre w życiu.