Edukacja: Kto TY jesteś? – o polskich symbolach narodowych

poniedziałek, 04 - czwartek, 07 listopada 2019
Edukacja: Kto TY jesteś? – o polskich symbolach narodowych

Jak wyglądają nasze symbole narodowe i dlaczego należy je szanować? Kiedy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Kiedy możemy usłyszeć hymn Polski? Kto jest patriotą? Czym jest niepodległość? Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci  z Przedszkola Miejskiego nr 11, Niepublicznego Przedszkola „Smyk” i Niepublicznego Żłobka i  Przedszkola Językowo-Artystycznego „Chatka Puchatka” w Jaśle podczas zajęć, zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 4-7 listopada 2019.

Z legendy o Lechu, Czechu i Rusie przedszkolaki dowiedziały się o powstaniu państwa polskiego oraz o orle białym, który stał się jego godłem, a także o osadzie Gniezno, uznanej za pierwszą stolicę Polski. Dzieci podczas spotkań utrwaliły swoją wiedzę o polskich symbolach narodowych. Dowiedziały się również, kiedy flaga ma swoje święto i co oznaczają barwy: biel i czerwień.

Każdy przedszkolak samodzielnie wykonał biało-czerwona kokardę na obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Przedszkolaki na podstawie wiersza Czesława Janczarskiego „Co to jest Polska?” rysowały rzeczy, które kojarzą się z naszym krajem oraz malowały godło Polski. Dzieci miały okazje zapoznać się z książeczkami dotyczącymi Polski i świąt narodowych. Zastanawiały się nad tym, kogo możemy nazwać patriotą i czym jest niepodległość. Z książki  Joanny Olech i  E. Bąka „Kto ty jesteś?” przedszkolaki dowiedziały się, że w czasie pokoju też mogą być patriotami.

Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.