Edukacja: Polak mały - polskie symbole narodowe

środa, 29 kwietnia 2015
Edukacja: Polak mały - polskie symbole narodowe

Kto to jest patriota? Jak wyglądają nasze symbole narodowe i dlaczego należy je szanować? Z tymi pytaniami zmierzyły przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle 29 kwietnia br. podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Symbole naszego kraju i ich historię dzieci poznały oglądając film edukacyjny pt. Polak mały. Z legendy o Lechu, Czechu i Rusie dowiedziały się o powstaniu państwa polskiego, orle białym, który stał się jego godłem i osadzie Gniezno uznanej za pierwszą stolicę Polski.

Jak być patriotą w czasie pokoju dzieci uczyły się z książki  J. Olech i  E. Bąka pt. Kto ty jesteś? Najmłodsi, dzięki wspólnie wykonanej tablicy utrwaliły swoją wiedzę o polskich symbolach narodowych. Dzieci wykazały się spostrzegawczością – wiedziały, że godło widnieje na budynku Urzędu Miejskiego. W naszym przedszkolu też – dodał Filip. A hymn grają kiedy Polacy zdobędą złote medale – powiedziała Zosia. Następnie każde dziecko samodzielnie zrobiło biało-czerwoną chorągiewkę na obchodzone 2 maja Święto Flagi.

Podczas zajęć dzieci oglądały książki o historii powstania państwa polskiego i polskich symbolach narodowych:
W. Bełza, Katechizm polskiego dziecka
J. Olech, E, Bąk, Kto ty jesteś?
J. i J. Szarek, Jeszcze Polska nie zginęła
J. i J. Szarek, Elementarz małego Polaka

Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”  prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.