Facebook
A A A

Edukacja: Smog czy smok?

poniedziałek, 27 marca 2017

W marcu dzieci  z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle i Niepublicznego Przedszkola Krasnoludki z Glinika Polskiego uczestniczyły w zajęciach „Smog czy smok - co to jest powietrze?", zorganizowanych przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Przedszkolaki szukały odpowiedzi na pytania: Do czego jest nam potrzebne powietrze? Co to jest smog? Dlaczego lasy nazywamy zielonymi płucami Ziemi?
W tematykę zajęć wprowadziła dzieci bajka Rafała Wejnera O tym jak fabryka mała okolicę zatruć chciała.

Aby ułatwić dzieciom zrozumienie tematu, biblioteka na chwilę zamieniła się w mini laboratorium, gdzie przeprowadzono proste doświadczenia z wodą i powietrzem, które pomogły zrozumieć jak powstaje smog i dlaczego tak ważna jest ochrona powietrza i naturalnego środowiska przyrodniczego. Okazało się, że powietrze jest wszędzie i wypełnia całą przestrzeń wokół nas. Nie można go zobaczyć, posmakować ani dotknąć i dlatego często o nim zapominamy, a jest niezbędne do oddychania.

Dzieci dowiedziały się, co zatruwa powietrze oraz co należy robić, aby zmniejszyć zanieczyszczenia, żeby mogli oddychać czystym i świeżym powietrzem.
Na żartobliwie zadane pytanie -  Czy ludziom bardziej zagraża smok czy smog? - padały bardzo poważne odpowiedzi: Smog szkodzi wszystkim ludziom, a smoki tylko niektórym - stwierdził Michał. A Olga dodała: Przecież smoki istnieją tylko w bajkach, a smog jest prawdziwy.

Na zakończenie zajęć - wykorzystując własną wyobraźnię - przedszkolaki przemieniły smog w smoka.