Facebook
A A A

Edukacja: Tablety – akcja aplikacja

wtorek, 06 - środa, 07 marca 2018

6 i 7 marca 2018 r. Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odwiedzały dzieci z Przedszkola Miejskiego  nr 6. Spotkania były okazją do poznania zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz tego, jak ważna jest przyjaźń i znajomi ze świata realnego, a nie wirtualnego.  Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Czy współczesny świat może istnieć bez Internetu? Jak bezpiecznie z niego korzystać? Jakie czyhają na nas niebezpieczeństwa w sieci?

Podczas głośnego czytania książki Philippe de Kemmetera Tata w sieci  przedszkolaki poznały historię taty pingwina, który wpadł w uzależnienie od komputera. Całymi dniami korzystał z Internetu, nie miał czasu na rozmowę z synkiem i żoną, był rozdrażniony i zły. Brak zasięgu spowodował, że stał się nieostrożny, przez co znalazł się w niebezpieczeństwie. Z opresji wyciągnął go przyjaciel – prawdziwy, nie wirtualny.

Dzieci podczas praktycznych zajęć z tabletami poznały aplikację Quiver, która pozwala „ożywiać” obrazki. Przedszkolaki najpierw kolorowały obrazki: delfiny, ośmiornice, ptaki, motyle, ważki, krowy, bałwanki, fajerwerki, samochody. Po uruchomieniu aplikacji na tabletach, dzięki rozszerzonej rzeczywistości,  modele z rysunków zmieniały się obiekty 3D i zostały wprawione w ruch. Samochody jeździły ulicami, fajerwerki wystrzeliwały w niebo, delfiny i ośmiornice wyskakiwały z wody, barwne motyle i ważki odfruwały, ptaki zbierały z ziemi robaczki, bałwanki kręciły piruety, a krowa podskakiwała.  

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się,  jak w przyjemny i bezpieczny sposób wykorzystywać nowe technologie i uczyć się poprzez zabawę.