Z jakimi krajami sąsiaduje Polska? Jaka jest najdłuższa rzeka i najwyższy budynek w Polsce? Jakie potrawy kojarzone są z Polską? Gdzie mieszkał smok wawelski? Jakie imię ma najsłynniejszy polski dąb? Z tymi pytaniami zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Jaśle, podczas zajęć zorganizowanych przez Filię nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 11-12 września br.
Na podstawie książki Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach” przedszkolaki poznały regiony Polski oraz symbole narodowe. Podczas wspólnej wędrówki z Pyzą odwiedziliśmy najważniejsze miasta i zabytki: Kraków i siedzibę królów Wawel, Warszawę – stolicę Polski, a w niej Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki oraz Warszawską Syrenkę. Wyruszyliśmy także do miejsca, gdzie Wisła kończy swój bieg i zwiedziliśmy Gdańsk. Na zakończenie podróży znaleźliśmy się we Wrocławiu, gdzie podziwialiśmy piękny rynek i kolorowe kamieniczki.
Dzieci poznały także najsłynniejsze polskie drzewo, pomnik przyrody – Dąb Bartek.
Przedszkolaki podczas spotkania wymieniały także sławnych Polaków: Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina czy Jana Pawła II. Na pytanie jakie potrawy najbardziej kojarzone są z Polską? – dzieci odpowiadały: pierogi, barszcz i bigos.Na zajęciach powstały układanki z puzzli przedstawiające ludowy strój podhalański, kujawski, krakowski oraz łowicki.
Spotkanie odbyło się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.