Edukacja: Zabawy z papierem – historia papieru

środa, 10 - poniedziałek, 15 kwietnia 2019
Edukacja: Zabawy z papierem – historia papieru

Z czego powstaje papier? Kiedy go wynaleziono? Od czego pochodzi nazwa papier? Kim jest skryba? Z tymi trudnymi pytaniami zmierzyły się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6, które odwiedziły Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w dniach 10-15 kwietnia 2019 r.

Papier to rzecz na tyle zwyczajna, że na co dzień nie zwracamy na niego większej uwagi, jednak jednocześnie nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Dlatego warto poznać tajniki jego historycznej produkcji. Wynalezienie papieru zawdzięczamy Chińczykom. Tajemnica papieru była strzeżona prawie przez 700 lat. Mimo to około 750 roku Arabowie nauczyli się jego wytwarzania od jeńców chińskich, ujawniając tajemnice produkcji innym krajom ze świata arabskiego.
Przedszkolaki poznały krótką historię papieru i dowiedziały się, jak i z czego produkowano papier dawniej, a jak dziś, co to jest makulatura oraz recykling. Bibliotekarki zwracały uwagę na konieczność poszanowania papieru, gdyż do jego produkcji potrzeba drzew.
Dzieci otrzymały różne rodzaju papieru: gazety, książki, papier biały i kolorowy, blok rysunkowy, chusteczki higieniczne, bibułę, serwetki, ręczniki papierowe, ozdobne torebki, pudełka, tacki itp. Poprzez dotyk odkrywały i określały cechy poszczególnych kawałków: gładki, marszczony, śliski, falisty, twardy, miękki. Mówiły do czego służą poszczególne kawałki papieru. Opowiadały co jeszcze można zrobić z papieru.  Dowiedziały się, jak przedłużyć życie starym książkom i gazetom – robiąc  z nich fajne ozdoby i upominki.
Dużo radości sprawiło dzieciom samodzielne składanie gazet i papieru w kapelusze, łódki i samoloty. Na pamiątkę spotkania w bibliotece każda grupa otrzymała sowy – wykonane z książek przeznaczonych na makulaturę.