Ferie z biblioteką nie były nudne

poniedziałek, 28 stycznia 2008
Ferie z biblioteką nie były nudne

FERIE Z BIBLIOTEKĄ NIE BYŁY NUDNE!

Tegoroczne ferie zimowe w Oddziale dla Dzieci oraz trzech filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle upłynęły w ścisłym kontakcie z książkami, czyli tym co w bibliotece najważniejsze. Od 14 do 25 stycznia 2008 roku w MBP w Jaśle głośno czytane były utwory Jana Brzechwy z okazji 110 rocznicy urodzin tego popularnego polskiego pisarza. Dzieci uczęszczające  na cykl zajęć „Ferie ze Stasiem Pytalskim” sprawiły, że w bibliotece było gwarno i wesoło. Z zaproszenia na wspólne spędzanie ferii skorzystało blisko 245 dzieci. Oferta programowa była interesująca, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były gry zręcznościowe, konkursy literackie, plastyczne, kalambury i zabawy językowe.

Utwory Jana Brzechwy są ponadczasowe, chętnie czytane i słuchane przez nowe pokolenia młodych czytelników. Kolejny raz udowodniono, że twórczość tego popularnego pisarza rozwija poetycką wyobraźnię, uczy pozytywnych zachowań i inspiruje do twórczego spędzania czasu. Wszystkie spotkania uprzyjemniały wspólne gry i zabawy tematycznie związane  z czytanymi utworami. Były to niewątpliwie ulubione formy zajęć dające uczestnikom  możliwość wykazania się różnego typu umiejętnościami, a rywalizacja dodatkowo podnosiła atrakcyjność tych zabaw. Uczestnicy tropili ciekawostki zimowe, dzięki czemu dowiedzieli się prawie wszystkiego o zimie, mrozie i śniegu. Wchodząc w role aktorów, za pomocą pantomimy i kalamburów przedstawiali przysłowia i powiedzenia związane z najchłodniejsza porą roku. Dzieci ćwiczyły poprawną wymowę, czytając różnego rodzaju „wierszyki łamiące języki” oraz przygotowały przedstawienie kukiełkowe do wiersza ”Na straganie”. Przeprowadzony został turniej „Koło Fortuny”, „Mini konkurs piosenki”, uczestnicy rozwiązywali również mnóstwo krzyżówek, rebusów, łamigłówek, testów i zagadek.

Dzieci bardzo chętnie korzystały również z propozycji wykonania różnymi technikami prac plastycznych. Powstały m. in. karnawałowe stroje dla Pchły Szachrajki, zwierzęta z ZOO ulepione z masy solnej, „Śnieżynkowa mozaika” stworzona techniką origami, malowane farbami akrylowymi kamienie oraz kolorowe witraże.

W Filii numer 3 dodatkowo odbyła się projekcja filmu „Akademia Pana Kleksa” .

Bezpłatne zajęcia w czasie ferii organizowane są przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Jaśle już od 12 lat. Tego rodzaju spotkania z dziećmi to najlepsza promocja biblioteki i czytelnictwa w środowisku lokalnym. Większość z uczestników po spotkaniach zwracała i wypożyczała kolejne książki, przeglądała młodzieżowe czasopisma oraz korzystała z bezpłatnego dostępu do Internetu. Niewątpliwie ferie zimowe  w MBP w Jaśle należy zaliczyć do bardzo udanych. Koncepcja spędzenia ich w towarzystwie książki okazała się słuszna i zaowocowała nowymi czytelnikami... Ferie się skończyły, ale Biblioteka wciąż jest otwarta i czeka na wszystkich, którzy zechcą się z nią zaprzyjaźnić. Do zobaczenia!