Facebook ikonka prawy margines

Dwugłos w sprawie Wisły – Małgorzata Lebda i Dominik Szczepański

wtorek, 27 września 2022
Dwugłos w sprawie Wisły – Małgorzata Lebda i Dominik Szczepański

XVI Jasielski Festiwal Literacki rozpoczniemy od „dwugłosu” o Wiśle, o której porozmawiamy z naszymi gośćmi: Małgorzatą Lebdą, poetką, ultramaratonką, która we wrześniu 2021 roku pokonała dystans 1113 kilometrów wzdłuż Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody. Wisła” i Dominikiem Szczepańskim, który razem z podróżnikiem Mateuszem Waligórą założył wydawnictwo Neverending Stories, w którym wspólnie wydali „Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody”, książkę o marszu wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Doświadczenia obojga autorów będą okazją do rozmowy o Wiśle i jej przyszłości, ale także przyrodzie i o zmianach klimatycznych w ogóle. Nie braknie też poezji. Zapraszamy!  

Małgorzata Lebda – dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Mieszka w Krakowie. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni tom to „Mer de Glace” (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022). Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kulturalna. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą, figurą ciała, somaestetyką, ekopoetyką. Fotografka.  Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski i ukraiński.

Dominik Szczepański – dziennikarz, reportażysta. Publikował m. in. w „Dużym Formacie” i „National Geographic”. Autor i współautor książek: „Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Doby, który przepłynął Atlantyk kajakiem”, „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, „Spod zamarzniętych powiek”, „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”. W tym roku popłynął na Antarktydę, by przyjrzeć się zmianom klimatu i zebrać materiały do książki o rejsie polskich żeglarzy, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

Spotkanie odbędzie się 27 września (wtorek) 2022 roku, o godz. 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.