Festiwal: Literacko, artystycznie i ekologicznie w Ożennej

sobota, 08 - niedziela, 09 października 2022
Festiwal: Literacko, artystycznie i ekologicznie w Ożennej

8 i 9 października 2022 roku Jasielski Festiwal Literacki przeniósł się z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w Beskid Niski. Wraz z partnerem Festiwalu, Młodzieżowym Domem Kultury w Jaśle - Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Ożennej, zorganizowaliśmy międzypokoleniowy spacer oraz warsztaty literacko-ekologiczne.

W sobotę wyruszyliśmy na spacer po malowniczych jesiennych ścieżkach w okolicy Ożennej. Uważnie przyglądaliśmy się zwierzętom, ptakom i roślinom tamtych terenów. Słuchając Katarzyny Dedo – edukatorki przyrodniczo-leśnej – mikroświat owadów jawi się jako niesamowita opowieść pełna intryg i sprytu zwierząt.
Tego samego dnia odbyły się warsztaty literacko-ekologiczne, na których wykonaliśmy leśne zielniki ze skarbów przyniesionych ze spaceru. Zabrane przez nas książki z małej przyrodniczej biblioteczki, okazały się bardzo pomocne w ich tworzeniu i pogłębieniu wiedzy o znajomość gatunków drzew.

W niedzielę odbyły się poranne zajęcia z eko-jogi, a po nich warsztaty tworzenia ekologicznych kremów, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Najmłodsi uczestnicy wykazali się niezwykłą cierpliwością i starannością w ich wykonywaniu. Sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły na jeszcze jeden popołudniowy spacer, na którym odwiedziliśmy żeremia bobrów, poznaliśmy tajemnice mrowiska oraz niezwykły spryt zaskrońców i gąsienic modraszków.

Partnerami projektu byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.